„Droga do jedności” Muzeum Historii Polski w Brukseli

– Nie jesteśmy w stanie wytłumaczyć całej, skomplikowanej powojennej historii Polski i Europy Środkowej i Wschodniej. Skoncentrowaliśmy się więc na „Solidarności” i jej roli w zjednoczeniu Europy.

Tym bardziej, że w tym roku świętujemy 30. rocznicę pierwszego kongresu „Solidarności”, a w grudniu przypada 30 rocznica wprowadzenia stanu wojennego – powiedział dyrektor Muzeum Historii Polski, Robert Kostro podczas otwarcia wystawy „Droga do jedności”. Ekspozycja została otwarta 20 października w Parku Cinquantenaire w Brukseli.

W uroczystym otwarciu wystawy wziął także udział ambasador Polski przy Królestwie Belgii, Sławomir Czarlewski, który przypomniał, iż w krajach zachodniej Europy dalej pokutuje wiele stereotypów, związanych z naszą częścią Europy i wystawa MHP ma duże szanse na walkę z tymi stereotypami, poprawiając wizerunek Polski.


Ambasador RP w Belgii - Sławomir Czarlewski
podczas wernisażu wystawy

Jest to tym ważniejsze, iż Polska po raz pierwszy w historii przewodniczy obecnie Unii Europejskiej. O roli Polski w zjednoczonej Europie wspomniała też w swoim wystąpieniu Antoinette Spaak, była eurodeputowana belgijska, córka Paula Spaaka – jednego z głównych twórców Wspólnoty Europejskiej. W wernisażu udział wzięli także Belgowie, zaangażowani w pomoc Polsce podczas stanu wojennego.

Wystawa, mająca interaktywny charakter, prezentowana jest w specjalnie zbudowanym białym namiocie. Kolejne fragmenty ekspozycji pokazują poszczególne etapy najnowszej historii Polski – sporo miejsca poświęcono życiu codziennemu Polaków w komunizmie, pokazując zarówno przejawy oficjalnej, jak i podziemnej kultury i aktywności.

Wystawa, której patronem honorowym jest przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Jerzy Buzek, czynna jest do 28 października w brukselskim Parku Cinquantenaire w godz. 10:00 –18:00. Wstęp wolny.


F O T O R E P O R T A Ż


Od lewej: dyrektor MHP - Robert Kostro i Xavier Dujardin


Punkt informacyjny na wystawieUczestnicy gry
Dyrektor MHP - Robert Kostro prezentuje komiks "przewodnik"
po grze - wystawieNa wystawie samodzielnie można wyprodukować "podziemną" ulotkę na oryginalnym powielaczu z lat 80.fot. Eric Vidal

2011-10-21