"Widma wolności" KOGO KRĘCI KINO HISTORYCZNE? przegląd filmów historycznych

Piąta edycja przeglądu „Kogo kręci kino historyczne?” poświęcona jest ostatnim latom komunizmu. Słowem – kluczem dla tej edycji jest wolność. Wolność rozumiana zarówno jako zjawisko polityczne jak i osobisty stan ducha. Wolność, która jest potrzebą, sensem, ale też utopią, a może nawet czasem przekleństwem naszego czasu i ludzkiej kondycji.Lata 80., których dotyczy większość prezentowanych w tym roku filmów, są dla nas ważnym punktem odniesienia jako bliska przeszłość, przeszłość, którą każdy z nas ma zapisaną – jeśli nie we własnej biografii – to w opowieściach najbliższych. Jest to punkt odniesienia w biografii indywidualnej i w pamięci zbiorowej: jak daleko już odeszliśmy, na ile rozliczyliśmy się z przeszłością, w jakiej mierze nadzieje wiązane z wolnością spełniły się.

Otóż współorganizatorem tegorocznego przeglądu stała się „Europejska Sieć Pamięć i Solidarność” instytucja powołana przez ministrów kultury Polski, Niemiec, Słowacji i Węgier dla wspierania i dialogu na temat trudnych doświadczeń historycznych, związanych przede wszystkim z czasem totalitarnych dyktatur XX wieku.

W dniach 3 – 8 listopada 2011 r. zapraszamy do kina KULTURA w Warszawie na piątą edycję przeglądu: "Kogo kręci kino historyczne?", pod tytułem: "Widma wolności".

W każdym dniu zostaną wyświetlone dwa filmy. Początek pierwszego seansu o godz. 18:00, a drugiego o godz. 20:00.

Każdy z pokazów będzie okazją do porozmawiania z ciekawymi gośćmi. Będą to m.in. reżyser filmu „Kolorado Kid" – András B. Vágvölgyi (Węgry), Paweł Ukielski, Hristian Nochev (reż., Bułgaria), reżyser filmu „Życie agenta” – Gábor Zsigmond Papp (Węgry).

Wydarzeniem towarzyszącym przeglądowi będzie debata panelowa (8 listopada 2011 w kinie KULTURA o godz. 18:00), pt.: "Między sentymentem a potępieniem - obraz komunizmu w kinematografiach byłych demoludów", z udziałem wybitnych gości: Antoniego Dudka, Tadeusza Lubelskiego, Andrzeja  Wernera, Gábora Zsigmond Papp (reż., Węgry), Jaroslava Vojtek (reż., Słowacja), Hristiana Nochev (reż., Bułgaria).

Wstęp na wszystkie filmy – WOLNY – po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej: 22 826 33 35.

PROGRAM PRZEGLĄDU


3 listopada

Pod Czerwoną Kakadu, Niemcy 2006, reż. Dominik Graf
128 min (fab.)

Zwerbowana miłość
, reż. Tadeusz Król, 2010, dystr. Best Film
86 min. (fab.)
Gość: Jacek Bromski


4 listopada


Papier będzie niebieski, Rumunia 2006, reż. Radu Muntean
92 min. (fab.)

Tak spędziłem koniec świata, Rumunia 2006, reż. Catalin Mitulescu
106 min. (fab.)
Gość: red. Janusz Wróblewski


5 listopada


Kolorado Kid, Węgry/UK  2010, reż. András B. Vágvölgyi
93 min (fab.)

Chłopcy z Budakeszi, Węgry 2006,  reż. Pál Erdöss
112 min.  (fab.)
Gość: reż. András B. Vágvölgyi


6 listopada


Granica, Słowacja 2009, reż. Jaroslav Vojtek
72 min (dok.)

Dowód osobisty, Słowacja/Czechy 2011, reż. Ondŕej Trojan
129 min. (fab.)
Gość: dr Paweł Ukielski


7 listopada

Kroki w piasku, Bułgaria 2010, reż. Iwajło Christow
89 min. (fab.)

Jak ogień i płomienie, reż. Connie Walter,  Niemcy 2001, 94  min.
Gość: reż. Hristian Nochev


8 listopada

Debata panelowa podsumowująca 5. edycję przeglądu Kogo kręci kino historyczne?: "Między sentymentem a potępieniem - obraz komunizmu w kinematografiach byłych demoludów".
W debacie wezmą udział Antoni Dudek, Tadeusz Lubelski, Andrzej Werner, Gábor Zsigmond Papp (reż, Węgry), Jaroslav Vojtek (reż., Słowacja), Hristian Nochev (reż., Bułgaria)

Życie agenta, Węgry 2004, reż. reż. Gábor Zsigmond Papp
82 min. (dok.)
Gość: reż. Gábor Zsigmond Papp
Organizatorzy:
Partnerzy:Sponsor:Patroni medialni:
2011-10-19