Quiz o Bitwie Warszawskiej 1920 Fundacji Banku Zachodniego WBK

Fundacja Banku Zachodniego WBK postanowiła uruchomić portal e-learningowy poświęcony Bitwie Warszawskiej (www.bitwa1920quiz.pl).

Portal dedykowany jest uczniom szkół ponadpodstawowych, ale do udziału zaproszeni są wszyscy bez względu na wiek. Z prezentacji multimedialnej można dowiedzieć się nie tylko o najwybitniejszych dowódcach zaangażowanych w tę wojnę oraz poznać najważniejsze fakty, ale także zrozumieć jak zwycięstwo nad bolszewikami wpłynęło na dalsze losy Polski i świata. Uczniowie po zapoznaniu się z prezentacją będą mogli wziąć udział w quizie z 15 pytaniami dotyczącymi bitwy. Dla 100 osób, które osiągną najlepsze wyniki w quizie Fundacja przewidziała nagrody – kubki z oryginalnymi zdjęciami dowódców polskich z Bitwy z 1920r. Konkurs potrwa do 11 listopada.


Według organizatorów zabawy „osiemnasta bitwa w dziejach świata” przemilczana w czasach komunistycznej propagandy wciąż walczy o należne jej miejsce na kartach historii, a przede wszystkim w świadomości Polaków. Sondaże dotyczące podstawowych faktów o bitwie pokazują, że często nie potrafimy określić, kiedy się wydarzyła, kto z kim walczył i w imię jakiej idei. Fundacja Banku przez takie działania jak założenie portalu chce wesprzeć działania edukacyjne dotyczące ważnych wydarzeń w polskiej historii.


Plakat ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego
2011-09-23