Zajrzyj do Muzeum PRL-u w Nowej Hucie

„Zajrzyj do Huty” to cykl imprez, które w dniach 17 – 18 września 2011 r. odbędą się w placówkach kulturalnych Krakowa. Po raz pierwszy łączą się one z Europejskimi Dniami Dziedzictwa. Kolejny raz będzie w nich brało udział Muzeum PRL-u, które jest krakowskim oddziałem Muzeum Historii Polski.

W programie dni „Zajrzyj do Huty” muzeum nasze zaprasza m.in. na wystawę poświęconą 35 rocznicy powstania Komitetu Obrony Robotników. Na ekspozycji można wysłuchać oryginalnych wypowiedzi osób tworzących KOR a także ofiar peerelowskiego systemu, zobaczyć przedmioty związane z wydarzeniami sprzed 35 lat, przejść przez zaaranżowane na potrzeby wystawy miejsca (pokój konspiracyjny, „ścieżka zdrowia” itd.). Zapewne z dużym zainteresowaniem spotka się odnowiony i znów czynny (jedyny w Polsce) saturator, z którego w peerelu sprzedawano wodę gazowaną.

W projekcie „Zajrzyj…” oprócz Muzeum PRL-u biorą udział m.in. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa Oddział Dzieje Nowej Huty, Centrum Administracyjne – ArcelorMittal Poland S.A Oddział w Krakowie i Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Od 1985 Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno–edukacyjny promujący regionalne dziedzictwo kulturowe, przypominający o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. W corocznych obchodach uczestniczą państwa zrzeszone w Radzie Europy; Polska włączyła się do akcji w 1993. W kraju koordynuje je Narodowy Instytut Dziedzictwa, placówka wyspecjalizowana w ochronie i dokumentacji krajobrazu kulturowego, ściśle współpracując z władzami regionalnymi, muzeami, placówkami badawczymi i organizacjami pozarządowymi. Tegoroczne hasło „Kamienie milowe” ma zwrócić uwagę na wielowiekową ciągłość kulturową, wkład w uniwersalny dorobek Europy. W tym kontekście ma być przedstawiona historia Nowej Huty – od pradziejowego hutnictwa, poprzez tradycje średniowiecznego opactwa cysterskiego po socrealistyczny eksperyment społeczny.

Program imprez w Muzeum PRL-u

Sobota 17 września

  • 10.00 – 18.00 – zwiedzanie wystawy PROjekt hardKOR, 
  • 11.00 – gość specjalny – SATURATOR. Tego dnia powraca do nas na stałe! Zapraszamy na wodę z sokiem.
  • 17.00 – 19.00 – „Hot Huta Rock”, czyli pierwsza edycja karaoke z nowohuckimi gwiazdami sceny muzycznej. Prowadzenie: Marcin Nohucki „Bzyk” z zespołu Wu-Hae. Wstęp wolny.

Niedziela 18 września

  • 10.00 – 18.00 – zwiedzanie wystawy PROjekt hardKOR,
  • 10.00 – 13.00 – poranek z peerelowskimi bajkami „Poczytaj mi mamo” – projekcja bajek dla dzieci z prawdziwego peerelowskiego rzutnika na slajdy. W programie m.in. bajka O misiu Fąfeluszku i pszczole w jego uszku.

Zabytkowy autobus będzie woził zwiedzających z Placu Matejki w Krakowie do Muzeum PRL-u w Nowej Hucie w sobotę od godz. 16.00 do 19.00 i w niedzielę od godz. 11.00 do 14.00. Autobusy te są BEZPŁATNE!

2011-09-01