V Przystanek Niepodległość – warszawiacy polubili tę imprezę

Około 20. tysięcy ludzi wzięło udział w V Przystanku Niepodległość  - imprezie zorganizowanej przez Muzeum Historii Polski z okazji święta niepodległości. W tym roku, atrakcje przygotowane przez Muzeum Historii Polski odbywały się w dwóch miejscach. W namiocie na placu Teatralnym i w pobliskiej Reducie Banku Polskiego na ulicy Bielańskiej.
W namiocie MHP na placu Teatralnym można było obejrzeć dokumentalne filmy dotyczące wojny polsko-bolszewickiej, Dzieci wzięły udział w zabawie zaanimowanej przez aktorów Teatru Syrena. Wojciech Malajkat, Magdalena Wójcik i Krystyna Tkacz czytali najmłodszym bajkę o bohaterskim misiu, a potem odbył się konkurs, w którym młodzi słuchacze mieli za zadanie narysować to, co przed chwilą usłyszeli w bajce.

Zwieńczeniem wieczoru był występ zespołu Raz Dwa Trzy. Słuchaczy było dwukrotnie więcej niż miejsc siedzących. Nie obyło się bez bisów.

W Reducie Banku Polskiego czekała na zwiedzających gra-labirynt. Wcielając się w postacie można było stanąć przed wyborami przed jakimi postawienie mogli być nasi przodkowie; Walczyć w powstaniach, emigrować, przeżywać na własnej skórze rewolucję 1905 roku, stanąć do walki w okopach I wojny światowej, by w 1918 roku dojść do Wolnej Polski. Na taką formę przezywania historii zdecydowało się ponad 3 tysiące osób!

Przez cały dzień zabytkowymi już tramwajami i autobusami woziliśmy tysiące warszawiaków. W pojazdach zamiast konduktorów obecni byli przewodnicy warszawscy, który opowiadali o historycznych miejscach w stolicy.
Przystanek "ogórka" przy Belwederze
W autobusie cały dzień był tłok


DSC_0003.jpg

W trakcie gry edukacyjnej "Drogi do wolności"


DSC_0027.jpg
W grze uczestniczyli także najmłodsi pasjonaci historii

DSC_0213.jpg

Reduta Banku Polskiego

DSC_0171.jpg
Krystyna Tkacz i Magda Wójcik

DSC_0088.jpg

Wojciech Malajkat czyta dzieciom
DSC_0103.jpg

Dzieci z aktorami na scenie w namiocie MHPNa koncert zespołu Raz Dwa Trzy było dużo więcej chętnych niż miejsc

2011-06-07