Noc Muzeów 2009

Dziękujemy wszystkim mieszkańcom stolicy za odwiedzenie naszego stoiska podczas Nocy Muzeów. Dziękujemy za zainteresowanie naszymi imprezami oraz lokalizacją przyszłej stałej siedziby MHP. Cieszymy się, że tak wielu z Państwa chciało wziąć udział w atrakcjach prze nas przygotowanych.


Po raz pierwszy Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 roku. Impreza cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że podobne imprezy zaczęto organizować w innych miastach. Obecnie bierze w niej udział ponad 120 miast w Europie. W Paryżu organizowana jest pod nazwą Nuit Blanche, a w Amsterdamie jako museums-n8. W 2003 roku Poznań jako pierwsze polskie miasto zorganizowało Noc Muzeów, co roku dołączały do niego kolejne. W Warszawie weźmie udział w tegorocznej edycji aż 141 placówek.
Po raz pierwszy w Nocy Muzeów weźmie również udział Muzeum Historii Polski w Warszawie, które na stałe zapisało tą imprezę w swoim kalendarzu.

A czy wiecie, że…

18 maja 2009 już po raz 32 obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Muzeów. W tym roku odbywać się on będzie pod hasłem: „Muzea i turystyka”.
Międzynarodowy Dzień Muzeów ogłoszono w 1977 r. Decyzję o utworzeniu święta podjęła, działająca przy UNESCO, Międzynarodowa Rada Muzeów (ICOM). Dzień ten ma być okazją do refleksji nad rolą muzeów we współczesnym świecie. W tegoroczne obchody włączyło się aż 123 tys. instytucji z 150 krajów, w tym także z Polski.
Mało kto wie, że pierwsze muzeum w Polsce zastało założone w 1801 roku w Puławach z inicjatywy księżnej Izabeli Czartoryskiej.
Jednak tradycja gromadzenia zbiorów jest dużo starsza i sięga końca XVI wieku, kiedy tworzono tzw. gabinety osobliwości. Pierwsze tzw. „Musaeum” otwarto w w 1594 roku w Toruniu przy bibliotece Gimnazjum Akademickiego w Toruniu.
Obecnie w Polsce działają 992 muzea, a najstarsze z nich – działające do dnia dzisiejszego – znajduje się w pałacu w Wilanowie z 1805 roku, ale największym jest Muzeum Narodowe w Warszawie. Natomiast największą ilością eksponatów, bo ponad 780 tysięcy, może się poszczycić Muzeum Narodowe w Krakowie.
Najdziwniejsze muzeum świata mają chyba Szwedzi. To „Muzeum Sardynki w Puszce”. Ale można powiedzieć, że i Polacy nie odstają w organizacji nietypowych muzeów gdyż w Kudowie Zdroju działa Muzeum Żaby, w Łowiczu – Guzików, w Czernikowie – Gołębia, a we Wrocławiu – Muzeum Sztuki Cmentarnej.
Inrmację wprowadził: Piotr Wasiak 2009-04-25

Informację zmodyfikował: Wojciech Andrzej Szydłowski 2009-08-17

2009-04-25