XIX Targi Książki Historycznej zostały otwarte

Wręczeniem nagród Klio za najlepsze książki historyczne rozpoczęły się XIX Targi Książki Historycznej. W tym roku zgromadziły rekordową liczbę wydawców. Po raz pierwszy zorganizowano Salon Książki Muzealnej, w której bierze udział Muzeum Historii Polski.

Nagrody otrzymali:

W kategorii autorskiej nagrodą I stopnia został uhonorowany Grzegorz Krzywiec za książkę „Szowinizm po polsku. Przypadek Romana Dmowskiego”, drugą otrzymała Justyna Olko, a trzecią Tomasz Sylwiusz Ceran.
W kategorii monografii naukowych nagrodę I stopnia otrzymał Maciej Mycielski za książkę „Rząd Królestwa Polskiego wobec sejmików i zgromadzeń gminnych 1815-1830”, drugą wręczono Beacie Wojciechowskiej, a trzecią Paweł A. Jeziorski.
W kategorii edytorskiej nagrodę wręczono Wydawnictwu DEMART za edycję książek „Wojna o wszystko. Opowieść o wojnie polsko-bolszewickiej” i „Atlas historii Żydów Polskich”, a także Wydawnictwu Uniwersytetu Łódzkiego, Wydawnictwu BOSZ, Wydawnictwu BELLONA oraz Muzeum Pałacu w Wilanowie.
W kategorii varsaviana I nagrodę otrzymali Jacek Sawicki i Tomasz Stempowski za publikacje „Oblężenie Warszawy w fotografii Juliena Bryana”, drugą Jacek Kurczewski, Mariusz Cichomski i Krzysztofa Wiliński, a trzecią wręczono Ryszardowi Wolańskiemu.

Już od samego początku trwania imprezy Arkady Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie gdzie odbywają się Targi były oblegane przez tłumy miłośników książek. A jest w czym wybierać: 82 wydawców z całego kraju, setki nowości wydawniczych, kiermasz antykwaryczny oraz zorganizowany po raz pierwszy Salon Książki Muzealnej, w którym udział bierze prócz Muzeum Historii Polski – 35 polskich muzeów.

Organizatorzy zapewnili również szereg wydarzeń towarzyszących m.in. panel o obecności historii w Internecie. Organizatorem jego jest www.historia.org.pl, a wydarzeniu patronuje Muzeum Historii Polski. Zorganizowano także odczyty, prelekcje, spotkania z autorami oraz lekcje muzealne i warsztaty dla dzieci. Między innymi w niedzielę (28.11) w godz. 10:00 – 11:45 oglądać można będzie dokumentalne filmy przygotowane przez MHP.

 
Dział Edukacyjny Muzeum Historii Polski przygotował warsztaty dla dzieci „Co ma wspólnego historyk z detektywem?”.

Targi zorganizowane przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej oraz Fundację Historia i Kultura przy współpracy Muzeum Historii Polski. można odwiedzać w godz. 10:00 – 18:00 do niedzieli – 28 listopada 2010 r.


Wstęp na targi oraz na imprezy towarzyszące jest bezpłatny.

Prof. Tomasz Nałęcz odczytał list Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego do organizatorów i uczestników targów
Dyrektor MHP Robert Kostro wręczył nagrodę Klio w kategorii monografii naukowychWejście na Targi w Arkadach Kubickiego
Stoisko Muzeum Historii Polski

2010-11-26