Deszcz nie wystraszył warszawiaków - IV Przystanek Niepodległość

Mimo chłodu, deszczu i wiatru około 10 tysięcy osób wzięło udział w plenerowej imprezie „Przystanek Niepodległość” zorganizowanej przez Muzeum Historii Polski w Dniu Święta Niepodległości.

Kilkuset uczestników gry miejskiej „Wojną połączeni-wojną rozdzieleni” dotarło do końcowego jej etapu. Co najciekawsze - w tę grę cały czas można grać, choć atrakcje Przystanku Niepodległość już się skończyły.

Około 800 osób obejrzało pierwszego dnia wystawę zorganizowaną w budynku BUW przy ul. Dobrej zatytułowaną „Wojenne rozstania” (czynna jest do 12 stycznia 2010 r.). Powstała ona z materiałów nadesłanych do nas w ramach projektu "Rodziny Rozdzielone przez Historię".
Z reakcji pierwszych zwiedzających wynika, że ekspozycja spotkała się z wielkim zainteresowaniem ze strony osób pamiętających lata okupacji hitlerowskiej ale także ludzi młodych.

Na wystawie / fot. Maciej PiwowarczukDyrektor Robert Kostro przemawia podczas otwarcia wystawy / fot. Photopass

Piotr Żuchowski, wiceminister Kultury / fot. Photopass

Na wystawie / fot. Photopass

Kilka tysięcy widzów obejrzało seans filmów dokumentalnych wyświetlanych w namiocie na Krakowskim Przedmieściu, a niektóre z nich np. o pierwszym polskim żołnierzu odznaczonym we wrześniu 1939 r. orderem Virtuti Militari nagradzane były spontanicznymi brawami.

Wystawa w BUWie / fot. Maciej Piwowarczuk

Około 600 osób skorzystało z przejażdżki zabytkowym tramwajem, mimo że pojazd dysponuje tylko 14 siedzeniami. Zakończeniem imprezy 11 listopada był występ popularnego ostatnio zespołu Pustki. Z reakcji ponadtysięcznej widowni wynikało, że koncert bardzo się podobał. O świątecznych atrakcjach  informowały na bieżąco niemal wszystkie stacje radiowe i telewizyjne a reporterzy Radia Dla Ciebie kilkakrotnie na żywo relacjonowali wydarzenia.


Deszcz nie odstraszał Warszawiaków - przed namiotem MHP / fot. Photopass

Namiot MHP / fot. Photopass

Gra miejska trwa / fot. Piotr Wiśnioch

Uczestnicy gry miejskiej / fot. Piotr Wiśnioch

Jeden z punktów w Grze miejskiej / fot. Piotr Wiśnioch

Koncert zespołu Pustki / fot. Photopass

Koncert zespołu Pustki / fot. Photopass

W programie były również darmowe przejażdżki zabytkowym tramwajem / fot. Photopass
2010-09-07