„Osiemnasta…” zakończenie wystawy

Ponad 3 tys. zwiedzających w ciągu 2 tygodni obejrzało wystawę „OSIEMNASTA… bitwa, która zmieniła losy świata”, przygotowana przez Muzeum Historii Polski z okazji 90. rocznicy bitwy warszawskiej. Ekspozycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem mediów.

W pawilonie obok Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie Muzeum zaprojektowało ekspozycję prac czołowych współczesnych polskich artystów – Janusza Bałdygi, Krzysztofa Bednarskiego, Marcina Chomickiego, Ryszarda Grzyba, Pawła Kowalewskiego, Laury Paweli, Tomasza Sarneckiego, Andrzeja Świetlika, Pawła Susida, Włodzimierza J. Zakrzewskiego i Aleksandry Zalewskiej.

P R Z Y P O M N I J M Y

Zadaniem wystawy było pokazanie tego nadzwyczajnego sukcesu wojennego za pomocą artystycznej metafory, bez taniego patosu i bez propagandowych haseł. Podzielono ją na dziewięć działów problemowych (Czerwona lawa, Pochód za Wisłę, Piłsudski, Pole walki, Plebania w Wyszkowie, Triumf, 18 bitew, Upokorzeni, niepokonani, Epilog – ostateczne zwycięstwo), pokazujących w skrótowy sposób przebieg wydarzeń. Każdy z tematów prezentowany był w oddzielnej przestrzeni, co narzucało widzowi konieczność zwiedzania wystawy według założonego scenariusza.

Bitwa warszawska, tuż po jej zakończeniu, została nazwana przez lorda d’Abernona, 18. bitwą w historii, która zmieniła bieg dziejów. Armia polska wycofując się (a wręcz uciekając) pod naporem wojsk sowieckich zatrzymała się na ostatniej linii obrony pod Warszawą. Piłsudski swoim kontruderzeniem powstrzymał nieustający „pochód za Wisłę” i zniweczył ideę podbicia całej Europy przez bolszewików…
2010-09-01