GRUNWALD 1410 – 2010 na www.muzhp.pl

„[…] Obóz krzyżacki zdobyto szybko. Według Jana Długosza, wystarczył na to zaledwie kwadrans.

Znacznie dłużej trwało za to plądrowanie i rzeź obrońców, których nie oszczędzano, bo czeladź obozowa nie przedstawiała wartości jako jeńcy. Plądrowanie trwałoby dłużej, gdyby nie rozkaz królewski, nakazujący natychmiastowe zniszczenie znalezionych w obozie zapasów alkoholu […]”.

To fragment artykułu dr hab. Michała Kopczyńskiego z Muzeum Historii Polski pt.: „Bitwa pod Grunwaldem, czyli cztery godziny, które wstrząsnęły Europą”. Tekst ten pokazuje okoliczności obyczajowe, społeczne i polityczne w jakich doszło do Bitwy pod Grunwaldem. Całość materiału umieściliśmy na naszej stronie internetowej: www.muzhp.pl.

Z okazji 600. bitwy pod Grunwaldem na stronie Muzeum Historii Polski umieściliśmy również ekskluzywny wywiad z Jerzym T. Petrusem – wicedyrektorem Zamku Królewskiego na Wawelu, odpowiedzialnym za ogólnopolskie uroczystości „Grunwald 2010”.

Dodatkowo na muzhp.pl oraz na YouTube są dostępne dwa rewelacyjne filmy nawiązujące do wydarzeń sprzed 600 lat: „Bitwa pod Grunwaldem” oraz „Krzyżacy”. Pierwszy z nich odmitologizuje wyobrażenie bitwie, jakie ma wiele osób za sprawą obrazu Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”, a który to obraz jest wizją artysty i nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością historyczną. Drugi natomiast jest fragmentem telewizyjnego programu „Portal Muzeum Historii Polski” opowiadającym o stereotypach na temat Zakonu Krzyżackiego.

Ponadto na stronie muzhp.pl umieściliśmy specjalną – rocznicową sondę, w której pytamy: „Czy Polska wykorzystała zwycięstwo grunwaldzkie?”. Zapraszamy zatem do udziału.


Powyższe materiały można wykorzystywać bezpłatnie w całości

lub w części z podaniem źródła ich pochodzenia.
2010-07-08