13 lipca - Czas Bohatera - wydarzenie poświęcone Janowi Karskiemu

„13 lipca - Czas Bohatera" to nazwa wydarzenia poświęconego pamięci Jana Karskiego. Odbędzie się 13 lipca w kinie Kultura przy Krakowskim Przedmieściu 21 w Warszawie.


Podczas tego wydarzenia, zorganizowanego z okazji 10. rocznicy śmierci, o godz. 14:45 odbędzie się panel dyskusyjny.  W dyskusji udział wezmą historycy, dyplomaci, społecznicy, którzy przyczynili się do zachowania pamięci o Janie Karskim zarówno w Polsce jak i zagranicą : Bogdan Białek, Bożena Łobzowska, Krzysztof Kasprzyk, dr. Andrzej Żbikowski, prof. Aleksander B. Skotnicki. Moderatorem dyskusji będzie Jarosław Kurski.

Po części dyskusyjnej, od godz. 17.45 do godz. 24.00 zapraszamy na pokaz nieznanych, rewelacyjnych filmów o Janie Karskim, bohaterze trzech narodów. Po raz pierwszy w Polsce będzie wyświetlany będzie „Le Rapport Karski” Claude'a Lanzmanna.  Zobaczymy również m.in. słynny fragment „Shoah”, film „Emisariusze”, rozmowę Karskiego z Giedroyciem i oraz najnowszą kreskówkę o misji  Karskiego wyprodukowana przez studio Walta Disneya.  
Wstęp wolny. Więcej na www.jankarski.org. Muzeum Historii Polski jest współorganizatorem tego wydarzenia.Jan Karski - kurier rządu RP na uchodźstwie - znany jest przede wszystkim ze swego raportu dotyczącego sytuacji Żydów pod okupacją hitlerowską w Polsce. Starał się z nim dotrzeć do przedstawicieli najwyższych władz alianckich. Później próbował zainteresować losem Żydów także przedstawicieli mediów.  Jednak nigdzie nie znalazł zainteresowania tragedią narodu żydowskiego. Wiele osób, z którymi rozmawiał nie wierzyło w jego relacje i uznawało je za propagandę polskiego rządu na uchodźstwie. Po wojnie pozostał na emigracji w USA. Zmarł 13 lipca 2000 roku w Waszyngtonie.

--------------------------------------------------

Wydarzenia towarzyszące:

6 lipca 2010 r., Senat RP. Posiedzenie Komisji do Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą upamiętniające Jana Karskiego.

11 lipca 2010 r., godz. 10.00 - Kancelaria Prezydenta RP i Polska Rada Chrześcijan i Żydów zapraszają na uroczystą Mszę św. za duszę ś.p. Jana Karskiego. Mszę odprawi Ks. Prałat płk. Sławomir Żarski. Katedra Polowa Wojska Polskiego, ul. Długa 13/15, Warszawa.

13 lipca 2010 r., godz. 10.30 - odsłonięcie tablicy upamiętniającej Profesora Jana Karskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 1, Warszawa.

2010-06-30