Wystawa "Wojenne rozstania" w Muzeum PRL-u

W ramach 65. rocznicy zakończenia II wojny światowej Muzeum Historii Polski oraz Muzeum PRL-u – krakowski oddział MHP przygotował wystawę „Wojenne rozstania”.

Ekspozycję zwiedzać można od 9 maja do 31 lipca 2010 roku w Muzeum PRL-u w Krakowie.

Pomysł wystawy zrodził się w trakcie realizacji projektu „Rodziny rozdzielone przez historię” (www.rodziny.muzhp.pl), podczas którego są zbierane relacje i dokumenty dotyczące losów polskich rodzin po 1939 roku.


„Wojenne rozstania” to opowieść o losach Polaków podczas wojny, zbudowana z relacji świadków i uczestników wydarzeń. Wspólnym mianownikiem tych historii jest rozłąka i cierpienie. Jednak wiele jest również różnic – śmierć, bezpowrotne rozstania, ale również szczęśliwe powroty. Pokazujemy historie związane z różnymi wariantami polskich losów. Każda opowieść jest metaforą i egzemplifikacją innego doświadczenia: dzieci odłączone od rodziców, wywózka na Syberię, opowieść żydowskiej dziewczynki ukrywanej w katolickim sierocińcu wraz ze wszelkimi wynikającymi z tego komplikacjami i dylematami. Jest tu również historia, w której pojawia się doświadczenie mało znane i często przemilczane, ale typowe dla terenów włączonych do Rzeszy: przymusowe wcielenie do Wehrmachtu. Spotykamy się tu nie z wielkimi przywódcami politycznymi czy dowódcami, ale ze zwykłymi ludźmi, z losami polskich rodzin.


Wystawa „Wojenne rozstania”, 9 maja – 31 lipca 2010 r.
Muzeum PRL-u – krakowski oddział Muzeum Historii Polski
Kraków-Nowa Huta  os. Centrum E-1 (dawne kino Światowid)
Info: tel. 12 686 61 65

Wstęp wolny. Wystawa czynna codziennie w godzinach: 11-19 (oprócz poniedziałków)Honorowy Patronat:

Sponsorzy:


Partnerzy:Patroni:

ams_logo_nowa_czerwien.jpg
logoPAP_sam_owal.jpg
logo_Mowis_Wieki_male.jpg


krakowpl.jpg

dziennikpolski.jpg

logo.jpg

RadioKrakowM-logo50.jpg

preferowane.jpg

glosnowhucki.jpg

gosc_logo_samo.jpg


2010-04-29