Miasto bez Boga walczy o krzyż

Wkrótce przypada 50. rocznica walk o krzyż w Nowej Hucie. 27 kwietnia 1960 roku mieszkańcy sztandarowego – w zamierzeniach komunistów - miasta PRL-u złamali zasady i stanęli w obronie krzyża, który chciały usunąć ówczesne władze.

Wydarzenie tej rangi, o tak symbolicznym znaczeniu, powinno istnieć w powszechnej świadomości Polaków. Tak jednak nie jest. Pamiętają o nim głównie mieszkańcy Nowej Huty.

Muzeum PRL-u w Krakowie, będące oddziałem Muzeum Historii Polski, w związku z tą rocznicą przygotowało różne wydarzenia. Od stycznia 2010 roku przygotowujemy koncert „Miasto bez Boga walczy o krzyż” wraz z kampanią promującą wiedzę Polaków na temat obrony krzyża nowohuckiego „W imię wolności. Nowa Huta `60”. W pierwszej części w koncercie wezmą udział:
  • Chór Polskiego Radia pod batutą Moniki Bachowskiej,
  • Andrzej Białko,
  • Jan Frycz.
W drugiej natomiast:
  • Voo Voo,
  • 2 TM 2,3
  • Opera Nowohucka.Po tragedii 10 kwietnia 2010 roku bardzo wiele się zmieniło. Do historii Polski w tragiczny sposób powrócił kolejny krzyż. Postanowiliśmy nie odwoływać kampanii ani koncertu. Jego symbolika jest szczególnie wymowna w obliczu zaistniałych zdarzeń. Dedykujemy go Wszystkim Ofiarom tragedii pod Smoleńskiem.
MIASTO BEZ BOGA WALCZY O KRZYŻ

24 KWIETNIA 2010 ROKU, START: 17.00

NOWA HUTA-KRAKÓW
HALA OCYNOWNI
ARCELORMITTAL (DAWNA HUTA IM. SENDZIMIRA)
UL. UJASTEK 1
 
BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI DOSTĘPNE BĘDĄ OD 18.04.2010 W KRAKOWIE:

MUZEUM PRL-u, os. Centrum E-1 (Nowa Huta, dawne kino Światowid)
PUNKTACH INFORMACJI MIEJSKIEJ (ul. Św. Jana 2, pl. Wszystkich Świętych 2 - Pawilon Wyspiańskiego, os. Słoneczne 16)
EMPIK - Rynek Główny 2


2010-04-19