Projekt architektoniczny MHP - debata z udziałem Bohdana Paczowskiego

Muzeum Historii Polski organizuje debatę poświęconą projektowi architektonicznemu na siedzibę Muzeum Historii Polski w Warszawie pracowni Paczowski et Fritsch Architects.


W debacie wezmą udział:
Bohdan Paczowski – architekt, laureat I nagrody
Jerzy S. Majewski
– publicysta Gazety Wyborczej, varsavianista
Jarosław Trybuś – historyk sztuki

Debata odbędzie się 18. stycznia 2010 r. o godz. 12:00 w CSW Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2, Warszawa (budynek Laboratorium).


Bohdan Paczowski
Urodził się w Warszawie, w roku 1930 Architekt, publicysta i fotograf. Studiował na Politechnice Krakowskiej i Mediolańskiej. W latach 1952–1960 był asystentem na wydziale architektury wnętrz ASP w Krakowie. W latach 1969–1980 prowadził pracownię w Mediolanie, w latach 1980–1990 w Paryżu, a od roku 1989 w Luksemburgu (pracownia Paczowski et Fritsch Architectes), gdzie był współzałożycielem Fundacji Architektury i obecnie jest jej prezesem honorowym. Laureat nagród w konkursach międzynarodowych we Francji, Anglii i w Niemczech a ostatnio na budowę dworca TGV w Luksemburgu. W zespole Bellon, Paczowski, Sobotta, projektował również szpitale we Francji, a w pracowni Paczowski et Fritsch, architectes associés w Luksemburgu rozbudowę Sądów Unii Europejskiej, pawilon na Expo`92 w Sewilli i nowy Terminal portu lotniczego. Jego pracownia zdobyła również pierwsze miejsce w Międzynarodowym Konkursie Architektonicznym na stałą siedzibę Muzeum Historii Polski. Związany ze środowiskiem paryskiej „Kultury”. Był zaprzyjaźniony z Gombrowiczem od roku 1965, aż do śmierci pisarza. Paczowski był autorem licznych zdjęć jego i innych postaci z kręgu „Kultury”. Te zdjęcia  były prezentowane na wystawach „Witold Gombrowicz, Vence – Chiavari 1965-1968” w Galerii „Kordegarda” jesienią 2004 r. oraz „Bliskość Daleka”, m.in. w krakowskim Centrum „Manggha” i w Zamku Królewskim w Warszawie.
Publikował w pismach krajowych i zagranicznych. Najważniejsze eseje B. Paczowskiego zostały zebrane w tomie:
Bohdan Paczowski, Zobaczyć – zbiór esejów o architekturze i kulturze publikowanych m.in. w Architectural Review, l'Architecture d'Aujourd'hui, Res Publice Nowej, Tygodniku Powszechnym i Zeszytach Literackich
Słowo/Obraz Terytoria (Biblioteka Mnemosyne), 2006.

2010-01-08