Wystawa „Back Home: Polish Chicago” otwarta!

19 maja w Chicago History Museum, z udziałem dyrektora Muzeum Historii Polski Roberta Kostro, odbył się wernisaż wystawy „Back Home: Polish Chicago”. Wśród zaproszonych gości znaleźli się chicagowscy Polacy, mecenasi i współtwórcy wystawy, a także liczne grono przedstawicieli instytucji polonijnych.


Uroczystość otworzył dyrektor Chicago History Museum Donald Lassere. W swoim wystąpieniu zaznaczył, że wystawa ta po raz pierwszy w tak kompleksowy sposób opowiada o losach polskiej społeczności w Chicago, stanowiąc wyjątkowy przykład współpracy pomiędzy instytucjami amerykańskimi i polskimi.

Z kolei witający zebranych konsul generalny RP w Chicago Paweł Zyzak zwrócił uwagę, że obecność Polaków w Chicago nie tylko odcisnęła trwałe piętno na historii miasta, ale także kształtuje jego dzień dzisiejszy.

„Inaugurowana wystawa przedstawia zarówno historię, jak i teraźniejszość polskiej emigracji. W wielu historycznych przykładach i świadectwach można dostrzec wyzwania i dylematy związane z integracją ze społeczeństwem amerykańskim i zachowaniem tożsamości etnicznej” – podkreślił w swoim wystąpieniu dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

„W przyszłym roku pokażemy wystawę polskiej publiczności w Warszawie, w nowej siedzibie Muzeum Historii Polski. Dzięki temu nie tylko przybliżymy Polakom historię i życie Polonii amerykańskiej, ale także ukażemy Chicago jako miasto wyjątkowe, z jego wspaniałą architekturą, bogatą historią i kulturą, której ważną częścią jest spuścizna amerykańskich Polaków” – dodał Robert Kostro.

O powstawaniu wystawy dyskutowali w trakcie wernisażu jej współtwórcy: główny historyk Chicago History Muzeum Peter Alter oraz profesor Dominik Pacyga, uznany badacz polskiej społeczności w Chicago.

Wśród anegdot nie zabrakło również obserwacji bardzo osobistych. Co oznacza polskość dla Polaka będącego trzecim pokoleniem żyjącym w USA? „Polskość to więcej niż idea. To znacznie więcej, ona żyje wewnątrz nas” – odpowiadał Dominik Pacyga.

Uroczystość uświetnił także występ kwartetu Lira Ensemble, który wykonał wiązankę pieśni polskich, nawiązujących do polskiego folkloru i tradycji chicagowskich Polaków.

Ekspozycja przygotowana przy współpracy z Muzeum Historii Polski, przedstawia losy polskiej społeczności w Chicago. Opowiada o podróży imigrantów do miasta nad Jeziorem Michigan, o tym w jaki sposób Polacy budowali tu swoje codzienne życie oraz o fenomenie głębokiej więzi z Polską i Ameryką jednocześnie.

Na wystawie zobaczyć można blisko 100 artefaktów i dokumentów, a także ponad 100 reprodukowanych fotografii. Pozwalają one opowiedzieć historię tętniącej życiem polskiej społeczności Chicago od połowy XIX wieku, aż po dzień dzisiejszy. „Back Home: Polish Chicago” to również osobiste narracje, muzyka i instalacje multimedialne, a także unikalne instalacje artystyczne pięciorga polskich artystów.

Wystawa w Chicago History Museum jest owocem wieloletniej współpracy pomiędzy tą instytucją a Muzeum Historii Polski, Muzeum Polskim w Ameryce i programem studiów polskich Uniwersytetu Loyola w Chicago. Autorami koncepcji wystawy są prof. Joanna Wojdon, prof. Dominik Pacyga, a także Peter Alter i Rebekah Coffman.

Wystawa dostępna dla zwiedzających od 20 maja 2023 roku do 1 czerwca 2024 roku w Chicago History Museum (1601 Nort Clark Street, Chicago).

Dofinansowano ją ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Fot. MHP/Michał Przeperski, MHP/Grzegorz Rogowski, Mark Dobrzycki.

2023-05-20