XVIII Targi Książki Historycznej

Muzeum Historii Polski wzięło udział w XVIII Targach Książki Historycznej w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie, w dniach 26.-29.11.2009 r.

Na targach można zakupić można było następujące pozycje wydane przez MHP:

Oswald Balzer – Geneza trybunału koronnego. Studium z dziejów sądownictwa polskiego XVI wieku
Anna Sucheni-Grabowska – Wolność i prawo w staropolskiej koncepcji państwa
Praca zbiorowa – Jan Paweł II o historii polski. Wspólne dziedzictwo
Materiały pokonferencyjne – Dwudziestolecie. Oblicza nowoczesności
Anna Sucheni-Grabowska – Odbudowa domeny królewskiej w Polsce 1504 – 1548
Praca zbiorowa – Polski wiek dwudziesty. Tom I. Dwudziestolecie międzywojenne
Materiały pokonferencyjne – Spojrzenie w przeszłość. Tom 1: średniowiecze, nowożytność
Materiały pokonferencyjne – Spojrzenie w przeszłość. Tom 2: wiek XIX, XX
Natalia Jaroszewska – Chłopczyce, uwodzicielki, damy
Praca zbiorowa – Bratniak – pismo Ruchu Młodej Polski 1977 – 1981. Wybór publicystyki
Praca zbiorowa – Polityka czy propaganda? PRL wobec historii.

Jedną z imprez towarzyszących Targom była przygotowana przez Muzeum Historii Polski promocja książki dr hab. Michała Kopczyńskiego: „Ludzie i technika”.
W promocji i dyskusji udział wzięli autor publikacji oraz profesorowie: Bolesław Orłowski i Edward Malak. 

Wydawnictwo BELLONA S.A. oraz Muzeum Historii Polski przygotowali również dyskusję wokół książki „Dwudziestolecie międzywojenne (seria Polski wiek XX)” zatytułowaną  „Wizje niepodległości: Roman Dmowski kontra Józef Piłsudski”. Dyskusja zapoczątkowana przez prof. Andrzeja Chojnowskiego i prof. Tomasza Nałęcza przeniosła się na salę, a później, jeszcze długo po zakończeniu konferencji żywo rozmawiano o tym temacie w kuluarach.

Wydarzeniem towarzyszącym Targom przygotowanym przez Muzeum Historii Polski oraz Redakcję „Mówią Wieki” była cykliczna impreza „Klio w kuchni”. Podczas niej promowano najnowszy numer „Mówią Wieki” poświęcony w całości tradycjom kulinarnym dawnej Rzeczpospolitej. W programie prócz prezentacji pisma i dyskusji o staropolskiej kuchni – jej zaletach i wadach – można było obejrzeć spektakl w reżyserii Piotra Bikonta „Gargantua i Pantagruel”.
Sztuka, nieco językiem rubasznym pokazywała życie mieszczan dawnej Rzeczpospolitej. Kobiety w kuchni dyskutując o codziennych sprawach gotowały kluski. Jakież było zdziwienie widzów, że to co aktorki robiły  na scenie to były prawdziwe kluseczki z masłem, którymi częstowały po zakończeniu spektaklu. Dodatkowo organizatorzy przygotowali dla publiczności wyśmienity staropolski żurek.2009-11-24