15 marca ruszyły zgłoszenia do plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2022

Zgłoszenia online przyjmujemy od 15 marca do 14 kwietnia 2023 r. Plebiscyt WHR ma na celu popularyzację historii Polski poprzez uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych projektów historycznych realizowanych w 2022 r.
Od początku istnienia plebiscytu zgłoszono ponad 2000 przedsięwzięć, a w internetowym głosowaniu wzięło udział łącznie ponad 50 tys. internautów! Zapraszamy do zgłaszania projektów w 16. edycji Plebiscytu.

Tegoroczna edycja odbędzie się w miesiącach od marca do czerwca 2023 roku. Plebiscyt składa się z dwóch etapów:

Etap 1.

Zgłoszenia online od 15 marca do 14 kwietnia 2023 r.
poprzez formularz internetowy na stronie www.whr.muzhp.pl.
Każdy członek Jury wybierze w terminie do dnia 25 kwietnia 2023 r. po pięć projektów w każdej kategorii.

Etap 2.

Głosowanie internautów od 15 maja do 15 czerwca 2023 r.
za pomocą sondy internetowej na stronie www.whr.muzhp.pl.
 
Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpi podczas uroczystej gali finałowej Plebiscytu, która zostanie zorganizowana w czerwcu 2023 r. oraz poprzez podanie informacji na stronie internetowej Muzeum Historii Polski oraz na stronie Plebiscytu.
 

Dołącz do wydarzenia na Facebooku: Zgłoszenia do 14 kwietnia - plebiscyt Wydarzenie Historyczne Roku | Facebook


Projekty realizowane stacjonarnie oraz online można zgłaszać w trzech kategoriach:

  • Wydarzenie

m.in.: festiwale, imprezy plenerowe, konferencje i sympozja, komplet wydarzeń (łącznie np. książka, wystawa, pokaz filmowy, strona www i tablice pamiątkowe, etc.), otwarcie muzeum, rekonstrukcje historyczne, wykopaliska archeologiczne, spektakle, akcje społeczne etc.

  • Wystawa

m.in. nowe wystawy stałe lub czasowe, e-wystawy, etc.

  • Edukacja

aktywności o charakterze edukacyjnym, m.in.: projekty edukacyjne (np. warsztaty, lekcje, gry edukacyjne etc.), publikacje, komiks, e-wydarzenia/multimedia (np. film, audiobook, słuchowisko), strona www, aplikacje mobilne etc.

Autorem statuetek dla zwycięzców jest wybitny rzeźbiarz Maciej Zychowicz.
 
Plebiscyt został objęty honorowym patronatem Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. dr. hab. Piotra Glińskiego.
 
Partnerem Plebiscytu jest portal historia.org.pl.
 
Partnerem Gali ogłoszenia wyników jest Muzeum Łazienki Królewskie.
 
 
Wśród patronów medialnych znaleźli się: Polskie Radio, Telewizja Polska, Polska Agencja Prasowa, Polska Press Grupa, Gość Niedzielny, portal Dzieje.pl.
 
Więcej informacji oraz regulamin Plebiscytu znajdą Państwo na stronie internetowej konkursu.

Na wyróżnione przez internautów projekty czekają nagrody:

  • Projekty, które w swoich kategoriach otrzymają największą liczbę głosów otrzymają tytuł „Wydarzenie Historyczne Roku 2022”.
  • Organizatorzy zwycięskich projektów otrzymają statuetkę, dyplom oraz nagrody ufundowane przez Organizatora, Partnerów i Sponsorów Plebiscytu.
  • Organizatorzy pozostałych projektów zakwalifikowanych do II etapu otrzymają dyplomy z tytułem „Finalista Plebiscytu”.
  • MHP zastrzega sobie uprawnienie do przyznania nagrody specjalnej, przyznawanej niezależnie od wyboru dokonanego przez Jury oraz wyników głosowania internetowego.

Laureaci XV edycji Wydarzenia Historycznego Roku


Muzeum Historii Polski zastrzega sobie prawo zmiany terminów, o których mowa w niniejszym Regulaminie, bez podania przyczyny. W razie skorzystania przez Organizatora z tego uprawnienia stosowny komunikat zostanie umieszczony na stronie internetowej Organizatora - www.muzhp.pl oraz www.whr.muzhp.pl.

2023-03-16