Wojenne rozstania

W ramach obchodów wybuchu II wojny światowej Muzeum Historii Polski przygotowało wystawę „Wojenne rozstania”. Pomysł tej wystawy zrodził się w trakcie trwania projektu „Rodziny rozdzielone przez historię”, w czasie trwania którego zostały zebrane relacje i dokumenty wykorzystywane do stworzenia scenariusza i koncepcji wystawy.

Ekspozycja pokazywała wojenne losy siedmiu zwyczajnych rodzin i miała na celu przybliżenie współczesnemu widzowi dramatycznych przeżyć cywilnych ofiar II wojny światowej. Każda z opowieści, oddająca indywidualny wymiar historii, jednocześnie pokazywała różne aspekty wojennych losów Polaków.

Wiodącym motywem był motyw rozstania – rozdzielenia rodziny (aresztowania, wywózki, roboty przymusowe, zagubienie w czasie wojennej zawieruchy, ucieczki itd.). Pokazaliśmy różne odmiany polskich losów – rodziny z Polski centralnej, Kresów, Pomorza, Śląska, jak również losy żydowskiej dziewczynki ukrywanej w katolickim sierocińcu.

Jakich wyborów dokonywali wówczas zwykli ludzie, czym było dla nich rozdzielenie, jak radzili sobie z rozłąką – to podstawowe pytania, wokół których skonstruowana była narracja wystawy.

        
Ekspozycję można było obejrzeć w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie (11.11.2009-12.01.2010) oraz w Muzeum PRL-u  w Krakowie, ówczesnym oddziale MHP (8.05.-31.07.2010).

Autorki scenariusza wystawy i opiekunki merytoryczne: dr Dobrochna Kałwa, dr Barbara Klich-Kluczewska.

Komisariat wystawy: Monika Matwiejczuk, Ewa Wójcicka, Anna Kosińska, Łukasz Kubacki.

Aranżacja plastyczna wystawy: Krzysztof Lang, Michał Mazur, Anna Kuśmierczyk.