Tłumy na 17. Przystanku Niepodległość 2022

Ponad tysiąc osób wzięło udział w tegorocznym Przystanku Niepodległość, który został zorganizowany 11 listopada przez Muzeum Historii Polski już po raz 17. Tym razem uczestnicy gry mieli okazję przenieść się do Warszawy połowy XIX wieku.


Główną atrakcją Przystanku Niepodległość była gra miejska „Zmierzch przed burzą”. Uczestnicy gry mieli okazję przenieść się do Warszawy połowy XIX wieku i poznać kluczowe wydarzenia polityczne, które miały miejsce przed powstaniem styczniowym, a także zobaczyć jak rozwijała się Warszawa, która była w owym czasie centrum konspiracji patriotycznej i równocześnie ośrodkiem przemian społecznych i gospodarczych.

Dla rodzin z dziećmi MHP przygotowało oddzielną ścieżkę gry pt. „Mali reporterzy”. Dzieci miały szansę wcielić się w rolę dziennikarzy i dzięki wykonanym zadaniom i zdobytym naklejkom uzupełnić artykuły w warszawskiej gazecie. A na koniec zrobić pamiątkowe zdjęcie w fotobudce.

Uczestnikom z niepełnosprawnością słuchu towarzyszyła w tym roku tłumaczka polskiego języka migowego. 

Jak co roku MHP wydało również okolicznościową jednodniówkę pt. „Głosy Historii”. Na uczestników czekały także materiały informujące o pracach Muzeum, a na najmłodszych – kolorowanki dotyczące odzyskiwania przez Polskę niepodległości. 

Z okazji święta Niepodległości wystawa pt. "Łukaszowcy. Wielki powrót" przygotowana przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie była udostępniona nieodłatnie. Był to ostatni weekend zwiedzania tej niezwykłęj wystawy. Dzieła Łukaszowców już niebawem uświetnią wystawę stałą Muzeum Historii Polski w powstającej na warszawskiej Cytadeli siedzibie. Obrazy przedstawiają najważniejsze wydarzenia z historii Polski, ukazując jej wkład w rozwój cywilizacji zachodniej, między innymi w relacje z sąsiadami, tradycje tolerancji i konstytucjonalizmu. Dzieła powróciły do kraju po 83. latach dzięki staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i osobistemu zaangażowaniu wicepremiera prof. Piotra Glińskiego.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z 17. Przystanku Niepodległość.

Fot. MHP/Maciej Cioch


[podcast] Co w gruncie rzeczy wydarzyło się 11 listopada 1918 roku i dlaczego ten dzień został Narodowym Świętem Niepodległości? W jakich warunkach powstała nowa Europa po I wojnie światowej i czy burzliwe losy naszego kraju w latach 1918-1923 były wyjątkowe na tle losów innych państw europejskich?

2022-11-14 fot. Maciej Cioch.