Filmy MHP nagrodzone na festiwalu Losy Polaków

Dwa filmy wyprodukowane przez Muzeum Historii Polski zostały nagrodzone podczas XVII Festiwalu Polonijnym Losy Polaków. „Polska Norwida” oraz „Symbol Niepodległej. Święto Konstytucji 3 Maja” otrzymały ex aequo III nagrodę w kategorii Filmy Edukacyjne. Statuetkę odebrał reżyser filmów, Jarosław Mańka, podczas  uroczystej gali 5 listopada 2022 roku.


 W filmie „Polska Norwida” pokazane są miejsca związane z wielkim Artystą. Autorzy filmu starają się odpowiedzieć na szereg pytań: Gdzie urodził się przyszły poeta, a gdzie spędził dzieciństwo po wczesnej śmierci matki? Jakie miejsca odwiedzał Norwid w Warszawie podczas studiów i z kim się przyjaźnił? Dlaczego Norwid postanowił dwukrotnie odbyć podróż po ziemiach polskich i jaki ta podróż miała wpływ na jego twórczość? Jak na twórczości poety odcisnął się pobyt w Krakowie, ostatnie polskie miasto przed emigracją. Jakie miejsca odwiedzał w stolicy Francji, z kim się przyjaźnił, jak wyglądały ostatnie lata życia poety? Po miejscach szczególnie ważnych w życiu artysty oprowadzać będą trzej przewodnicy: prof. Wiesław Rzońca w Warszawie, aktor Radosław Krzyżowski w Krakowie i prof. Michał Masłowski w Paryżu.

3 maja 1946 roku rocznicy Konstytucji poza oficjalnymi skromnymi uroczystościami państwowymi obchodzić już nie wolno. W różnych miejscach w centrum Krakowa zbierają się ludzie, głównie studenci. Zamiarem jest przejście na Rynek Główny. W grupie osób idących w jego w stronę od ul. Łobzowskiej nieoczekiwanie znaleźli się amerykańscy szeregowi. Dzień wcześniej konwojowali do Krakowa ważne skrzynie, a w nich bezcenny ołtarz mariacki. Spontanicznie zostali porwani na ramiona przez skandujący tłum: Ameryka!. Interwencja służb polskich i sowieckich była niemal natychmiastowa. Ta wiadomość szybko się rozniosła po mieście i zamieszki rozlały się po cały centrum.  Świętowanie 3 maja skończyło się zatrzymaniem ok. tysiąca osób, w tym amerykańskich żołnierzy. Ten nie dość znany krakowski epizod pokazywał stosunek komunistów do najważniejszych polskich symboli i wydarzeń historycznych. Na ponad 40 lat określał stosunek do rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, którą wykreślono z kalendarza świąt. Wydarzenia majowe z 1946 roku stały się osią nagrodzonego  filmu Symbol Niepodległej. Święto Konstytucji 3 Maja”.

Do tegorocznej edycji festiwalu zgłoszono 125 prac festiwalowych: filmów, programów tv, teledysków, programów radiowych i multimedialnych. Tematem przewodnim Festiwalu w 2022 roku była rola Polski i Polaków we współczesnym świecie i wpływ na dzieje innych narodów oraz podsumowanie multimedialne obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Jury XVII Festiwalu Polonijnego "Losy Polaków 2022" pod przewodnictwem Pawła Woldana – reżysera filmowego i telewizyjnego, oceniało ponad setkę prac ukazujących życie Polaków w ponad 30 krajach świata.

Filmy są dostępne na kanale YouTube Muzeum:

„Polska Norwida”: LINK

Symbol Niepodległej. Święto Konstytucji 3 Maja”: LINK

Zdjęcia pochodzą od Organizatora Festiwalu Polonijnego "Losy Polaków".

 

2022-11-08