Oferta Muzeum Historii Polski na "Weekend seniora z kulturą"

W dniach 1-2 października 2022 r. Muzeum Historii Polski włączy się w 9. edycję „Weekendu seniora z kulturą”. MHP proponuje spacer śladami Chopina oraz wykład o dawnych ogrodach zwierząt w Polsce.


Akcja zainicjowana została przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a jej celem jest zachęcenie seniorów do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym. W tegorocznej edycji weźmie udział ponad 400 instytucji z całego kraju.

Muzeum Historii Polski zaprasza na spacer warszawskimi śladami Fryderyka Chopina i romantyzmu. Wybitny polski kompozytor urodził się na terenie Księstwa Warszawskiego, młodość spędził w Królestwie Polskim, gdzie zachwycał swoim talentem. Był jednym z pierwszych studentów założonego w 1816 roku Uniwersytetu Warszawskiego. W trackie spaceru uczestnicy dowiedzą się, gdzie był pierwszy koncert Chopina, dlaczego mieszkał na terenie UW, gdzie znajduję się miejsce symbolicznego pochówku kompozytora, jak Warszawa upamiętnia swojego wirtuoza,  oraz gdzie, po zagranym koncercie chadzał na poncz i kawę.

Kolejną propozycją MHP podczas „Weekendu seniora z kulturą” jest wykład "Dawne polskie i europejskie słynne menażerie". Od jak dawna ludzie na ziemiach polskich kolekcjonowali zwierzęta? Komu Mieszko I podarował wielbłąda? Jakie ptaki lubiła najbardziej królowa Bona? Jak miała na imię tresowana wydra Jana Chryzostoma Paska? Jakie gatunki zalecał hodować Jan Ostroróg? 

Odpowiedzi na te wszystkie pytania postara się udzielić prezentacja poświęcona dawnym ogrodom zwierząt w Polsce. Poznamy specyfikę zwierzyńców – parków do polowań, w których trzymano zwierzęta dla własnych potrzeb – na mięso i skóry, ale także po to, aby podziwiać je w naturalnej scenerii. Dowiemy się, jak budowano menażerie – ogrody pełne egzotycznych gatunków, o wymyślnych architektonicznych kompozycjach. Dzięki fundacjom królewskim lub magnackim powstały w Rzeczpospolitej wspaniałe parki, w których podziwiać można było najróżniejsze zwierzęta. Wiele z tych ogrodów zakładano pod wpływem podobnych rozwiązań, jakie popularne były niegdyś w Europie, a także w Nowym Świecie, Azji czy Afryce. W wielu źródłach historycznych pojawiają się informacje i rady, jak należy zorganizować dobrze funkcjonujący zwierzyniec.  

Wybierzemy się więc razem w podróż po najsłynniejszych staropolskich ogrodach zwierząt. Będziemy w Krakowie, Warszawie, Białymstoku, Zamościu, Albie pod Nieświeżem i w wielu innych miejscowościach, gdzie kolekcjonowano zwierzęta, prezentując je często, jak muzealne eksponaty lub jak dziwolągi, cuda natury.  

Spacer "Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel" - warszawskimi śladami Fryderyka Chopina i romantyzmu

Prowadząca: Maria Pawlak, edukatorka i przewodniczka po Warszawie

Sobota, 1 października, godz. 12.00

Zbiórka przed Katedrą Polową WP, ul. Długa 13/15, Warszawa.

 

Wykład "Dawne polskie i europejskie słynne menażerie"

dr hab. Aleksandra Jakóbczyk-Gola

Niedziela, 2 października, godz. 15.00

Siedziba MHP, ul. Mokotowska 33/35 (róg Koszykowej), Warszawa.

2022-09-28