Dwie nagrody dla Muzeum Historii Polski w konkursie na najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci "Słoneczniki" 2022

Podczas gali konkursu Słoneczniki 2022 Muzeum Historii Polski otrzymało nagrodę rodziców oraz wyróżnienie jury konkursu - statuetkę "Słonecznika" za organizację gry rodzinnej „Zielnik księżnej” w kategorii przyroda.

„Słoneczniki” to  organizowany przez portal CzasDzieci  konkurs na najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci w wieku 0-14 lat.

O grze terenowej "Zielnik Księżnej"

Przygotowana z okazji Dnia Dziecka gra „Zielnik Księżnej” tematycznie nawiązywała do  Roku Botaniki, a główną inspiracją fabuły była postać księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej (1728 -1800). Kobiety doskonale wykształconej, biorącej aktywny udział w życiu politycznym, a także właścicielki niezwykłego zbioru roślin.

Osią fabularną gry było poszukiwanie zaginionego zielnika, a jej głównym bohaterem i osobą prowadzącą graczy był Ludwik - rówieśnik uczestników naszej gry. Aby odnaleźć zielnik grający rozwiązywali różne zadania związane z tematyką przyrodniczą. Dzieci wraz z rodzicami musiały m.in. rozpoznać poszczególne rośliny, dopasować okazy do prawidłowych działów przyrody czy ułożyć „kwiatowe” puzzle. Uzyskane informacje i zebrane materiały pomogły rodzinom stworzyć własne zielniki na zakończenie gry.  Miejsce aktywności - zielony Park Ujazdowski roślin dawał szansę uczestnikom na bezpośredni kontakt z naturą podczas zabawy.

W grze pojawiły się odniesienia do historycznych postaci, a zadania opierały się na źródłach z epoki.  Uczestnicy otrzymali również botaniczny notes, wydany przez MHP, który przedstawia najstarsze polskie zielniki i opisuje lecznicze właściwości wybranych roślin.

Gra skierowana była dla rodzin z dziećmi w wieku 5-11 lat roku. Odbyła się 28 maja br. Wszystkie materiały przygotowane zostały również w języku ukraińskim.

 

2022-09-13