[podcast] Rosja nigdy nikogo nie zaatakowała. Wojny i rzezie, które stworzyły Moskwę

Ile prawdy jest w niedawnych twierdzeniach rzecznika Kremla oraz patriarchy Moskwy Cyryla, jakoby w swojej historii Rosja nigdy nikogo nie napadła? W jaki sposób Rosja stała się największym państwem świata, skoro nigdy nie prowadziła wojen agresywnych? Dlaczego rosyjskie elity powtarzają tezę o tym, że Rosja w swojej historii nigdy nikogo nie napadła właśnie teraz, w 2022 roku, kiedy rosyjskie wojska bombardują dziesiątki tysięcy miast w Ukrainie, niszczą szkoły i szpitale, zabijając dziesiątki tysięcy ludzi?

Opowieść rozpocznie się w czasach wczesnego średniowiecza, obejmując m.in. złupienie Kijowa w 1169 roku oraz masakrę Nowogrodu Wielkiego przez Iwana Groźnego, a zostanie doprowadzona aż do końca XIX wieku. W czasie rozmowy, omówione będą nie tylko miejsca i zdarzenia związane z historią polski, jak rzeź Mścisławia w 1654 roku czy Wilna w 1655 roku lecz także historie od Polski odległe, jak ludobójstwo Czerkiesów, podporządkowanie Gruzji, masakry Czukczów, katorga Kałmuków czy zagarnięcie Mandżurii i represje rdzennych mieszkańców Ameryki. O tym w podcaście Muzeum Historii Polski opowiedzą dr Tomasz Borowski oraz Michał Bąk.

Autorzy podcastu chcieliby przy okazji zachęcić Państwa do wzięcia udział w zrzutce mającej na celu zakup sprzętu dla obrońców Ukrainy: https://zrzutka.pl/rh5gb3 W ten sposób chcemy wesprzeć napadnięty naród ukraiński oraz pomóc w powstrzymaniu rosyjskiego projektu imperialnego.

Zapraszamy do podcastu Muzeum Historii Polski. To opowieści o wybitnych postaciach sprzed wieków i kulisach kluczowych wydarzeń dla dziejów naszego kraju, przeplatane mniej znanymi, choć pasjonującymi wątkami z historii Polski.

Podcastu Muzeum Historii Polski wysłuchasz na YouTube, Spotify, Google Podcasts, Audiotece, a także na innych platformach podcastowych. Zapraszamy do subskrypcji naszych profili.

2022-09-08