Czy naród to my? O polskości na serio, ale z uśmiechem

„Historia mierzona rytmem pokoleń kurczy się i przybliża” – mówi poeta. Na 1000-letnie dzieje polskiego państwa złożyło się pełne blasków i cieni życie około 40 pokoleń ludzi, którzy na polskich ziemiach mieszkali przed nami. Dziś wiele dzieci ma w rodzinie nie tylko rodziców i dziadków, ale i pradziadków  ̶  to 4 pokolenia, a dziesięciokrotność tej liczby mieści się w naszej wyobraźni.


Jeśli ten wielowiekowy ciąg pokoleń coś łączy, to czym jest to coś? Co było pierwsze: państwo czy naród? Co to w ogóle jest naród i skąd się wziął? Jak się żyło Polakom, gdy nie mieli własnego państwa? Co w praktyce oznacza niepodległość i dlaczego tylu Polaków tak zawzięcie o nią walczyło? Naród i państwo mają swoje symbole, tradycje, zwyczaje, święta i opowieści – czy te wszechobecne znaki, powtarzające się corocznie uroczystości, górnolotne słowa są nam do czegokolwiek potrzebne? I czy ojczyzna jest tylko jedna?

Barwnie ilustrowana książka dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które nie mają jeszcze lekcji historii, i tych, które historii dopiero zaczynają się uczyć. Przeznaczona do samodzielnego czytania przez dzieci starsze i do czytania przez opiekunów dzieciom młodszym – stwarzająca zachętę do lektury familijnej.

Autor otrzymał wyróżnienie honorowe w Konkursie Literacko-Edukacyjnym „40 Pokoleń” zorganizowanym przez Muzeum Historii Polski w 2018 roku. Ma w dorobku kilkadziesiąt książek dla dzieci i młodzieży; w 2020 roku został laureatem Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.

Autor: Marcin Przewoźniak

Ilustracje: Ewa Pazyna

Opracowanie graficzne: Jakub Jakubowski

Wydawca: Muzeum Historii Polski w Warszawie

ISBN 978-83-65248-59-6

Cena: 39 zł

Liczba stron: 68

Format: 205 x 290 mm

Oprawa: półtwarda

Książka do kupienia w sklepie internetowym MHP.

2022-07-01