Oryginalny mundur generała Maczka trafił do zbiorów Muzeum Historii Polski

1 czerwca w tymczasowej siedzibie Muzeum Historii Polski nastąpiło uroczyste przekazanie do zbiorów muzealnych munduru generała Stanisława Maczka. W spotkaniu uczestniczyli m.in. wnuczka generała Maczka Karolina Maczek-Skillen i dyrektor MHP Robert Kostro.


Po długich staraniach Muzeum Historii Polski wzbogaciło się o niezwykłe eksponaty: mundur, beret i pas należące do dowódcy 1. Dywizji Pancernej, legendarnego generała Stanisława Maczka. Mundur, dotychczas znajdujący się w zbiorach najbliższej rodziny generała, to uniform garnizonowy wzoru brytyjskiego, tzw. Service Dress. Był to strój do codziennego użytku, tak w koszarach, jak i podczas uroczystych okazji. Generał korzystał z niego m.in. w okresie gdy 1. Dywizja Pancerna stacjonowała w Szkocji. Razem z mundurem przekazany został beret, stanowiący element umundurowania polowego, ale często łączony z uniformem garnizonowym.

„To jest ogromny zaszczyt, że mundur dziadka trafił tutaj, do muzeum w stolicy Polski, do Muzeum Historii Polski. W tym roku jest 130. rocznica urodzin mojego dziadka, generała Maczka. To piękny moment, żeby przekazać mundur do Muzeum Historii Polski. […] Mundur wrócił sam, bez tego bohatera, który ten mundur nosił. […] Dziadek mówił: żołnierz polski walczy na wszystkich frontach, ale umiera tylko za polską ojczyznę” – powiedziała wnuczka generała Maczka Karolina Maczek-Skillen.

„Generał Stanisław Maczek jest legendarną postacią. Był wybitnym dowódcą Wojska Polskiego. Ja bym powiedział, że był takim człowiekiem, który był rozważny i romantyczny zarazem. On uczestniczył w czterech wojnach. Walczył o wolność Polski w wielu miejscach świata i w czasie kampanii wrześniowej, we Francji i w Wielkiej Brytanii. On również pozostał zawsze wierny polskiej racji stanu i honorowi polskiego munduru. […] Był wierny również swoim żołnierzom. Warto pamiętać, że wtedy, kiedy przebywał na emigracji był dla nich wielkim autorytetem, wsparciem, nigdy ich nie opuścił. […] Był również wybitnym menedżerem, wybitnym dowódcą, kimś, kto potrafił po prostu znakomicie zarządzać na polu walki, kimś kto w ogóle wymyślił wojska pancerne w Polsce. Bardzo się cieszymy, że ten mundur trafi do naszych zbiorów” – stwierdził dyrektor MHP Robert Kostro.

„Pragniemy podziękować dyrekcji Muzeum Historii Polski za przyjęcie do zbiorów munduru generała Stanisława Maczka. Cieszymy się, że ten eksponat będzie przypominać o chlubnych tradycjach Wojska Polskiego i będzie przypominał wspaniałą postawę żołnierza 1. Dywizji Pancernej, który, jak powiedział generał, walczył za wolność waszą i naszą, ale umierał za ojczyznę. Z Karoliną [Maczek] uzgodniliśmy, że najlepszym miejscem [dla tego munduru] będzie Muzeum Historii Polski” – powiedział Jan Kotowicz, członek rodziny gen. Maczka.

Wydarzenie stanowi kontynuację prac prowadzonych przez Muzeum Historii Polski nad upamiętnieniem generała Stanisława Maczka oraz 1. Dywizji Pancernej. W 2019 r. zaprezentowana została mobilna wystawa „Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze”. Od czasu pierwszego pokazu w Warszawie, odwiedziła ona Bredę, Żagań, Wrocław, Tokarnię, Lublin i Gdynię. Również w 2019 r. premierę miały dwa filmy wyprodukowane przez Muzeum Historii Polski. Pierwszy z nich, dokument „Niepokonany. Opowieść o generale Stanisławie Maczku”, otrzymał w 2020 r. nagrodę im. Janusza Kurtyki podczas Gali 27. edycji konkursu o Nagrody SDP. Drugim filmem jest animacja „Marian na wojnie”, opowiadająca o Marianie Walentynowiczu, twórcy postaci Koziołka Matołka, a w czasie II wojny światowej żołnierzu dywizji Maczka. W 2020 r. podczas 8. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” obraz ten otrzymał nagrodę za najlepszą animację.

W październiku 2021 r. odbyła się uroczysta inauguracja Memoriału Generała Maczka w Bredzie, współtworzonego przez Muzeum Historii Polski. Głównym elementem wystawy stałej Memoriału jest zrealizowana przez MHP interaktywna ściana multimedialna, na której wyświetlane są animacje opowiadające o losach sześciu żołnierzy 1. Dywizji Pancernej.

Fot. MHP/Maciej Cioch

 

2022-06-01