Gen. Bolesław Nieczuja-Ostrowski – bohater naszych czasów

26 października, w Elblągu, miała miejsce premiera filmu: Gen. Bolesław Nieczuja-Ostrowski – bohater naszych czasów, który współfinansowany był przez Muzeum Historii Polski, w ramach programu Patriotyzm Jutra.

Film prezentowany będzie na publicznych projekcjach w Elblągu i Krakowie oraz pokazany w sieciach telewizji lokalnych grupy medialnej VECTRA Media. Rozpowszechniany będzie także na płytach DVD, które nieodpłatnie przekazane zostaną do bibliotek publicznych i szkół w Elblągu, Krakowie i Miechowie.
Generał Bolesław Nieczuja-Ostrowski, pseudonim „Tysiąc” oraz „Bolko”, to legendarny dowódca 106 Dywizji Piechoty Armii Krajowej, która w czasie II wojny światowej działała w okolicach Miechowa. Po wojnie zamieszkał nieopodal Elbląga, organizując niezwykle prężny ruch spółdzielczy. Został aresztowany przez UB i skazany na karę śmierci. Więziony był w jednej celi z hitlerowskim generałem. Został uwolniony na fali odwilży roku 1956. Rozpoczął pracę na rzecz swoich żołnierzy i ich rodzin. Jako gorliwy katolik szerzył kult Miłosierdzia Bożego. Dożył sędziwego wieku w szacunku i podziwie społeczeństwa. Zmarł w wieku 101 lat.

2009-10-19