Premiera internetowa filmu ”13 grudnia. Internowana młodość”

Już w najbliższą sobotę 11 grudnia 2021 r., o godzinie 16.00 Muzeum Historii Polski zaprasza na swój kanał YouTube na internetową premierę dokumentu „13 grudnia. Internowana młodość”. Jest to filmowa opowieść przygotowana z okazji 40. rocznicy II ogłoszenia stanu wojennego w Polsce.


Zamiarem twórców stanu wojennego z gen. Jaruzelskim na czele było zdławienie „Solidarności” - wolnego, legalnego związku zawodowego, a w rzeczywistości wielomilionowego ruchu społecznego o charakterze antysystemowym. Najpierw internowano (aresztowano) osoby, które - według władz komunistycznych - były najbardziej niebezpieczne. Nazwiska wielu z nich skrupulatnie były gromadzone przez ponad rok, niektóre osoby trafiły do spisów przeznaczonych do zatrzymania niedługo przed ogłoszeniem stanu wojennego. Internowani zostali przywódcy krajowych i regionalnych władz „S”, wybijający się działacze, ludzie różnych zawodów na różnych szczeblach.

Wśród internowanych znaleźli się przedstawiciele organizacji studenckich głównie NZS, zdarzali się licealiści i to niepełnoletni. W przygotowanym przez Muzeum Historii Polski dokumencie filmowym twórcy to im oddają głos, wówczas studentom i uczniom: Agnieszce Romaszewskiej, Janowi Rokicie, Krzysztofowi Stasiewskiemu, Jackowi Czarneckiemu oraz Andrzejowi Sznajderowi – uczniowi, najmłodszemu internowanemu w Polsce. Działali w różnych środowiskach i regionach Polski. Jednoczyła ich niezgoda na peerelowską rzeczywistość.
Bohaterowie filmu mówią o swej działalności podczas tzw. "karnawału Solidarności”, wspominają ze szczegółami moment zatrzymania, strach pierwszych dni i godzin internowania, reakcje rodzin. Nasi rozmówcy po wyjściu z więzień nie zaprzestali opozycyjnej działalności, znów byli aresztowani. Różnie potoczyły się ich wybory życiowe, dla wielu były konsekwencją tych młodzieńczych postaw. Nasi bohaterowie starają się po 40 latach o refleksje na temat tamtego czasu. W filmie spotykamy ich w obecnych miejscach pracy i zamieszkania, z niektórymi wracamy do miejsc naznaczonych dramatyzmem i osobistymi przeżyciami. Ożywa historia.

Produkcja: Magnum Opus dla Muzeum Historii Polski, 2021
Scenariusz: Marek Stremecki
Realizacja: Lidia Chołody
Zdjęcia: Jakub Grunt-Mejer
Dźwięk: Tomasz Satel
Montaż: Paweł Gil

2021-12-10