"Złoty Liść Retro 2009" w rękach MHP

Muzeum Historii Polski zostało uhonorowane wyróżnieniem: „Złoty Liść Retro 2009” za zorganizowanie pierwszej przekrojowej wystawy na temat II Rzeczypospolitej: Dwudziestolecie. Oblicza nowoczesności. Wystawa trwała od 11.11.2008 do 01.03.2009, a odbywała się pod patronatem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.Michał Fogg jr (prawnuk Mieczysława Fogga) podpisuje wyróżnienie
"Złotego Liścia Retro 2009" dla MHPWyróżnienie odebrała kuratorka wystawy Monika Matwiejczuk podczas inauguracji VI Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga.
Kuratorka wystawy: Dwudziestolecie. Oblicza nowoczesności
- Monika Matwiejczuk odbiera wyróżnienie z rąk Szefa Festiwalu
- Wojciecha Dąbrowskiego                                         "Złoty Liść Retro 2009" dla MHP


Ogólnopolski Festiwal Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga


Adresatem Festiwalu są wszyscy miłośnicy piosenki i ma na celu przypomnienie dorobku twórców dwudziestolecia międzywojennego oraz popularyzację historii polskiej piosenki wśród młodego pokolenia. Organizatorzy chcą zwrócić uwagę, że pojawiło się wiele ciekawych spektakli, monodramów, wystaw czy płyt i cieszą się one niesłabnącym zainteresowaniem oraz gromadzą prawdziwych miłośników polskiej piosenki czy sztuki dwudziestolecia międzywojennego.

Michał Fogg senior (wnuk Mieczysława Fogga - po lewej)
i Michał Fogg junior (prawnuk Mieczysława Fogga - po prawej)
podczas wręczania wyróżnienia dla MHPPodczas tegorocznej, szóstej już edycji Festiwalu, organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. Znajdą się wśród nich liczne koncerty, kabarety, filmy, kiermasze książkowe, moda retro a także… dancingi rodem z dwudziestolecia. Impreza w Warszawie odbywa się w dniach 9 – 23 października 2009 r. Natomiast w Krakowie Festiwal pod nazwą: „Krakowskie imprezy pofestiwalowe” można odwiedzić w dniach 23 – 25 października 2009 r.
Więcej informacji na stronie: www.festiwalretro.pl.


Organizator: OAK GROUP
Honorowy patronat: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski oraz Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i Rodzina Foggów.
Przypomnijmy, za co nasze Muzeum otrzymało
to prestiżowe wyróżnienie:Ponad 55 tysięcy zwiedzających!Kolejka oczekujących na wejście - 11 listopada 2008 r.


1.600 metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej. Około 2 tys. eksponatów. 109 dni ekspozycji. Prawie 9 tys. dzieci i dorosłych na Dniach Atrakcji. Przeszło 200 notatek i recenzji w prasie tak polskiej, jak i zagranicznej (także w Australii!!!). Dziesiątki programów telewizyjnych, audycji i informacji radiowych oraz internetowych.
Uroczystego otwarcia dokonali: Prezydent RP Lech Kaczyński, Minister Kultury
i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski i Dyrektor Muzeum Historii Polski - Robert KostroA na wystawie muzealna opowieść rozpoczynała się od trudnych lat 1918–1921, kiedy kształtowały się granice państwa polskiego i jego ustrój.
Na wystawie była również grupa rekonstrukcyjna w mundurach wojska polskiego z lat dwudziestych


W atrakcyjny sposób – dzięki zastosowaniu technik multimedialnych – dowiedzieć się można było więcej o życiu politycznym i społecznym II RP. Na wystawie prezentowaliśmy zdjęcia, kroniki Polskiej Agencji Telegraficznej i filmy zrobione przed wojną przez pracowników ambasady USA w Warszawie. Zwiedzający mogli przysłuchiwać się debacie sejmowej.
Dzieci były zachwycone


Wystawa wprowadzała widza w czas dzieciństwa. W jednej z sal pokazywaliśmy przedwojenne zabawki i bohaterów literatury. Kto chciał mógł posmakować życia kulturalnego epoki i wejść do kawiarni literackiej, poznać gwiazdy kina, kabaretu, teatru oraz wybranych artystów dwudziestolecia.
Jeden z działów wystawy: Religia


W sali poświęconej sztuce przypomnieliśmy malarstwo oraz eksponaty poświęcone kulturze materialnej, a także wielkie inwestycje dwudziestolecia. Na wystawie było też to, co najbliższe ciału – ubranie, znakomita i nie pokazywana dotąd kolekcja strojów ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Wreszcie przykuwające uwagę męskiej części zwiedzających: motocykle i radioodbiorniki.
Moda interesowała nie tylko kobiety


Epilogiem wystawy był tragiczny rok 1939: mobilizacja, przygotowania do wojny, pożar Zamku Królewskiego – symboliczny koniec „starego świata”.Okładka katalogu wystawy wydanego przez Muzeum Historii Polski2009-10-09