Inauguracja Muzeum gen. Maczka w Bredzie współtworzonego przez Muzeum Historii Polski

W niedzielę 24 października w Bredzie odbyła się oficjalna inauguracja Memoriału gen. Stanisława Maczka prezentującego losy żołnierzy 1 Dywizji Pancernej, współtworzonego przez Muzeum Historii Polski.

W uroczystym wydarzeniu wzięli udział ambasador RP w Królestwie Niderlandów Marcin Czepelak, dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro, prezes Memoriału Maczka w Bredzie Richard Tieskens, burmistrz Bredy Paul Depla, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Jarosław Mika, wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur oraz gen. Piotr Trytek, dowódca 11 dywizji kawalerii.


Otwarcie Memoriału Maczka w Bredzie, którego centralnym punktem było odsłonięcie ściany multimedialnej, odbyło się w ramach obchodów 77. rocznicy wyzwolenia Bredy przez żołnierzy generała Stanisława Maczka – 1. Dywizji Pancernej. Muzeum Historii Polski stworzyło ekspozycję multimedialną, która stanowi główną cześć wystawy stałej w Memoriale Maczka w Bredzie. Projekt został zrealizowany we współpracy z Fundacją Breda–Polen 1939–1945, która odpowiadała za rozpoczętą w maju 2019 roku budowę nowej siedziby muzeum. 
 
Serdecznie dziękuję twórcom wystawy - Robertowi Kostro, dyrektorowi Muzeum Historii Polski, a także całemu Muzeum Historii Polski oraz wszystkim zaangażowanym w techniczną realizację projektu po stronie holenderskiej. Dzięki Waszej pracy pamięć o bohaterstwie polskich żołnierzy nie przeminie i będzie żywa wśród kolejnych pokoleń Holendrów, Polaków i gości z całego świata odwiedzających Muzeum. Cieszę się również, że to Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, którego mam zaszczyt kierować, przyczyniło się finansowo do powstania wystawy. - odczytał w przemówieniu prof. Piotra Glińskiego, wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, ambasador RP w Królestwie Niderlandów Marcin Czepelak 
 
W programie obchodów znalazły się takie wydarzenia jak: koncert orkiestry wojskowej z Żagania, parada wojskowa, koncert "Tęsknota za Polską" czy uroczyste wręczenie odznaczeń osobom wyjątkowo zaangażowanym w krzewienie pamięci o polskich wyzwolicielach. Jak co roku w uroczystościach tłumnie wzięli udział mieszkańcy Bredy. 
 
Memoriał Maczka w Bredzie to inicjatywa realizowana przez dzieci i wnuki wyzwolonych i wyzwolicieli, uczestników i świadków chwalebnych dni października 1944 roku. […] Za tę inicjatywę serdecznie dziękuję. Wierzę, że wyrażam wdzięczność nie tylko w swoim imieniu, ale także wszystkich Polaków. Dziękuję Bredo, dziękuję Holandio! – powiedział Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski. 
 
Pomysł powstania memoriału zrodził się podczas tworzenia wystawy mobilnej. Efekt przyjęliśmy z radością podczas 75. rocznicy wyzwolenia miasta, kiedy to również Państwa Prezydent był naszym gościem i odwiedził wystawę. Powstały również plany zaprojektowania i zbudowania ściany multimedialnej w celu ożywienia historii niektórych bohaterów, którzy walczyli o naszą wolność. Inicjatywy te są finansowane przez polskie Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Bardzo się cieszę, że widzę bliską rodzinę żołnierzy, których historie opowiadane są dziś na wystawie, tutaj wśród nas. Podróż kontynuowana jest kolejnymi wzajemnymi wizytami i poznawaniem nowych przyjaciół, jak Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski. Mam nadzieję, że jego muzeum wkrótce zostanie ukończone i rozumiem, że będzie nieco większe niż nasz Memoriał - powiedział burmistrz Bredy Paul Depla. 
 
Głównym elementem wystawy stałej Memoriału Maczka w Bredzie jest zrealizowana przez Muzeum Historii Polski, interaktywna ściana multimedialna o wymiarach 3 x 9 metrów będąca największą tego typu instalacją w Holandii. Całość została opracowana w trzech wersjach językowych: niderlandzkiej, angielskiej i polskiej. Dużą część ściany zajmuje mapa Europy, na której są wyświetlane animacje opowiadające o losach sześciu żołnierzy 1. Dywizji Pancernej – generała Stanisława Maczka, Jana Buli, Stanisława Dancewicza, Kazimierza Matejczyka, Ludwika Staszka oraz Władysława Kohutnickiego – od wybuchu wojny, do jej zakończenia. Wspólnym mianownikiem tych historii jest Breda. To właśnie tam, lub w okolicach, podkomendni generała osiedlali się po wojnie, albo jak Maczek, zostali pochowani. 
 
Wszystkie opowieści składają się z relacji żołnierzy, czytane przez lektorów opowiadają o kolejnych etapach ich wojennych losów. Każdy fragment jest ilustrowany zdjęciami, w tym często niepublikowanymi dotąd fotografiami pochodzącymi z rodzinnych zbiorów, oraz kronikami wojennymi, szerzej wykorzystywanymi dotąd jedynie na potrzeby mobilnej wystawy „Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze”, stworzonej przez Muzeum Historii Polski w 2019 roku. 
 
Prace nad wystawą stałą Memoriału Maczka w Bredzie trwały do połowy 2020 roku. Wcześniejsze odsłonięcie ściany multimedialnej uniemożliwiła pandemia Covid-19. Tegoroczna uroczystość jest elementem obchodów wyzwolenia Bredy przez żołnierzy 1. Dywizji Pancernej. 
 
Memoriał gen. Maczka jest elementem dużego, międzynarodowego projektu Muzeum Historii Polski przybliżającego historię 1. Dywizji Pancernej. Częścią projektu jest wystawa mobilna „Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze”, która była prezentowana m.in. w Warszawie, Bredzie, Wrocławiu i Gdyni. Powstała także wystawa internetowa „Czarne Diabły”, dostępna na platformie Google Arts & Culture oraz dwa filmy: dokument w reżyserii Rafała Geremka „Niepokonany. Opowieść o generale Stanisławie Maczku” i miniatura Agaty Mianowskiej „Marian na wojnie. Animowana historia Mariana Walentynowicza”. 

 

Opracowanie merytoryczne ściany multimedialnej: Muzeum Historii Polski.

Współpraca: Miasto Breda, Memoriał Maczka w Bredzie, Fundacja Breda–Polen 1939–1945.

Ściana multimedialna dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Koncepcja plastyczna ściany multimedialnej, projekt wykonawczy i realizacja: Kinkorn bv, Kloosterboer Decor bv, Kiss the Frog bv, Klevr Sounddesign.

 

 

2021-10-24