Od debiutu do sportowej potęgi. Polacy na igrzyskach olimpijskich

Czas na kolejną odsłonę podcastu Muzeum Historii Polski. Tym razem pełną sportowych emocji, ale też niezwykłych postaci i wielkich czynów dokonywanych nie tylko na sportowych, ale też na wojennych arenach.


Prześwietlimy polski udział w igrzyskach olimpijskich. Pokażemy trudne początki, łącznie z odwołanym na miesiąc przed Igrzyskami debiutem olimpijskim, gdy z powodu wojny bolszewickiej sportowcy zamiast na Igrzyska do Antwerpii pojechali na front. Spotkamy się z niezwykłymi postaciami: Haliną Konopacką - dyskobolką, poetką i kierowcą, która w 1928 r. zdobyła złoty medal olimpijski, a 11 lat później w czasie kampanii wrześniowej uratowała złoto Banku Polskiego, czy Januszem Kusocińskim złotym biegaczem, który za działalność w konspiracji został rozstrzelany. Powiemy też o tym, jak stawaliśmy się sportową potęgą. Tę historyczną podróż odbędziemy z Maciejem Petruczenką, autorem książek, dziennikarzem sportowym Przeglądu Sportowego.

Podcastu Muzuem Historii Polski wysłuchasz na YouTube, Spotify, Google Podcasts, Audiotece, a także na innych platformach podcastowych. Zapraszamy do subskrypcji naszego kanału.

2021-07-23