Otwarcie wystawy „Konstytucja 3 Maja” w Kamieńcu Podolskim

„Konstytucja 3 Maja” to tytuł plenerowej wystawy przygotowanej przez Muzeum Historii Polski w Warszawie i Instytut Historii Litwy w Wilnie. Wczoraj wystawa stanęła na placu przed Katedrą Apostołów Piotra i Pawła w Kamieńcu Podolskim na Ukrainie, gdzie odbyło się jej uroczyste otwarcie.


W wydarzeniu wzięli udział Konsul Generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński, dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie Robert Czyżewski, zastępca dyrektora Muzeum Historii Polski Anna Piekarska, proboszcz katedry św. Piotra i Pawła w Kamieńcu Podolskim ks. Roman Twaróg, Aleksander Zaremba dyrektor Twierdzy Kamienieckiej, Elżbieta Bujnowska dyrektor Twierdzy Chocimskiej, dyrektor Wydziału Polityki Humanitarnej Rady Miejskiej w Kamieńcu Podolskim Dmytro Nazarenko oraz przedstawiciele lokalnych organizacji polonijnych. Wystawa została objęta patronatem przez Małgorzatę Gosiewską, wicemarszałek Sejmu RP.

Widz wystawy ma możliwość zapoznać się z tym, co wpłynęło na kształt Ustawy Rządowej: z jednej strony dynamiczny rozwój myśli społecznej i odważne reformy w wybranych dziedzinach życia, z drugiej – trudna sytuacja polityczna wewnątrz kraju i na arenie międzynarodowej. Wystawa pokazuje też dumę i radość towarzyszące uchwaleniu pionierskiego aktu prawnego, entuzjastyczne reakcje prasy zagranicznej, a także siłę, jaką pamięć o Konstytucji 3 Maja dawała mieszkańcom dawnej Rzeczypospolitej w ponurym czasie zaborów oraz pod rządami komunistów po II wojnie światowej. Autorzy wybrali najbardziej charakterystyczne teksty kultury ilustrujące poszczególne zjawiska: dzieła malarskie i literackie, druki z epoki oraz fotografie. W ukraińskojęzycznej wersji wystawy zostały rozwinięte wątki sytuacji Kościołów grekokatolickiego i prawosławnego, wojny polsko-rosyjskiej 1792 r. oraz sejmu rozbiorowego w Grodnie.

Po części oficjalnej Wojciech Kalwat, współautor scenariusza wystawy, kierownik Działu Projektów Kulturalnych i Współpracy z Zagranicą Muzeum Historii Polski, oprowadził gości po wystawie.

28-planszowa ekspozycja dostępna jest w języku polskim oraz ukraińskim i czeka na zwiedzających do końca czerwca w Kamieńcu Podolskim.

2021-06-09
Podobne materiały, które mogą Cię zainteresować: