Wystawa o generale Maczku otwarta w Tokarni

Od dziś można oglądać plenerową wystawę Muzeum Historii Polski „Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze” w Parku Etnograficznym w Tokarni – oddziale Muzeum Wsi Kieleckiej. W uroczystym otwarciu wzięli udział wicedyrektor MHP Anna Piekarska, kurator wystawy Wojciech Kalwat, starosta kielecki Mirosław Gębski, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej Tadeusz Sikora i jego zastępca Jarosław Karyś oraz przedstawiciele lokalnych mediów.


Każdy, kto odwiedzi pawilon wystawowy w malowniczej o tej porze roku Tokarni będzie miał niezwykłą okazję zapoznać się ze wspomnieniami żołnierzy 1. Dywizji Pancernej, a nawet posłuchać nagrania głosu samego generała Maczka. Z relacji można się dowiedzieć nie tylko tego, jak przebiegały poszczególne bitwy w 1939 i 1944 r., lecz także jak wyglądało życie codzienne na froncie i w koszarach: co żołnierze jedli, jak spędzali wolny czas w oczekiwaniu na komendę „Do boju!”, jak sobie radzili z wszechobecną śmiercią i tęsknotą za pozostawioną w kraju rodziną.

– Oprócz heroizmu polskich żołnierzy widzowie poznają też mniej poważne oblicze wojny. Zobaczą np. zdjęcia koziego zaprzęgu albo przeczytają relacje żołnierzy o brzemiennych w skutkach romansach w wyzwalanych przez Polaków holenderskich miejscowościach – mówi Wojciech Kalwat, kurator wystawy.

Narracja wystawy prowadzi zwiedzających od początku kariery wojskowej Stanisława Maczka, czyli od czasów przed I wojną światową i awansu na polu bitwy w 1919 r., przez wojnę obronną z września 1939 r., w której 10. Brygada Kawalerii pod dowództwem Stanisława Maczka zdołała osłonić przed Niemcami Armię „Kraków”, ewakuację przez Węgry i Francję na wyspy Brytyjskie, aż po lądowanie aliantów w Normandii i serię zwycięskich bitew z 1944 r., podczas których 1. Dywizja Pancerna gen. Maczka uwolniła od okupacji niemieckiej kolejne miejscowości Francji, Belgii i Holandii. Na końcu poznajemy powojenne losy żołnierzy, z których część założyła rodziny na Zachodzie, część zaś, mimo niebezpieczeństw wynikających z podporządkowania Polski Związkowi Sowieckiemu, zdecydowała się wrócić do ojczyzny.

Wirtualną wersję wystawy pt. "Czarne Diabły" można znaleźć na platformie Google Arts & Culture. Na kanale YouTube MHP natomiast są do obejrzenia dwa filmy wyprodukowane w związku z wystawą przez Muzeum Historii Polski: dokument Rafała Geremka Niepokonany. Opowieść o generale Stanisławie Maczku oraz miniatura Agaty Mianowskiej Marian na wojnie. Animowana historia Mariana Walentynowicza.

Termin i miejsce wystawy „Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze”: 20 maja–27 czerwca 2021 r., Muzeum Wsi Kieleckiej – Park Etnograficzny w Tokarni, Tokarnia 303 k. Chęcin.

Zwiedzać można w godzinach 10-18, od poniedziałku do piątku. Wejście na teren Parku po zakupieniu biletu. W poniedziałek, w godzinach 10-12 wstęp wolny.

Organizator: Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Organizator prezentacji w Tokarni: Muzeum Wsi Kieleckiej.

Wystawa dofinansowana ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Partnerzy: Muzeum Generała Maczka w Bredzie, Gmina Breda, Ambasada Królestwa Niderlandów w Warszawie, Dom Spotkań z Historią, Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Patroni medialni: Polska Press Grupa, „Mówią Wieki”, portal historyczny dzieje.pl.

Kurator wystawy: Wojciech Kalwat.

Współpraca przy koncepcji wystawy: Lena Dąbkowska, prof. Michał Kopczyński, Agata Krok, Sebastian Pawlina, Aleksandra Rodziewicz, Karolina Wichowska.

Koncepcja plastyczna wystawy, projekt wykonawczy, realizacja i montaż: Sowa-Szenk.

Fot. MHP/Sebastian Pawlina.

2021-05-20
Podobne materiały, które mogą Cię zainteresować: