Premiera internetowa filmu "Żeby Polska była tutaj..."

Z okazji 100. rocznicy III Powstania Śląskiego, Muzeum Historii Polski przygotowało film dokumentalny w reżyserii Adama Turuli pt.  „Żeby Polska była tutaj…”. Premiera filmu już 2 maja (niedziela) o g. 13.00 na kanale YouTube MuzHPtv. 


Muzeum Historii Polski zaprasza na premierę filmu dokumentalnego w reżyserii Adamia Turuli pt. Żeby Polska była tutaj…, który jest kontynuacją cyklu filmowego poświęconego walce Ślązaków o powrót do macierzy, realizowanego dla MHP od 2019 roku. 

W przeciwieństwie do poprzednich filmów, wobec braku już bezpośrednich świadków i uczestników Powstań Śląskich – skupiłem się na utrwaleniu dziedzictwa tradycji jaka po tamtych wydarzeniach pozostała wśród potomnych z powstańczych rodzin” – mówi reżyser. 

Bohaterowie filmu: uczestnicy akcji plebiscytowej i III powstania śląskiego w relacjach swoich potomków – dzieci i wnuków. Relacje i świadectwa uzupełnione zostały o merytoryczny komentarz i opis ze strony historyków – ekspertów tematu. W filmie wykorzystane zostały też fragmenty wypowiedzi archiwalnych osób już nieżyjących – z archiwum autora (wypowiedzi śp. Czesława Rymera, syna Józefa – pierwszego wojewody śląskiego).  

Te świadectwa pamięci uzupełniane są nie tylko merytorycznym komentarzem ekspertów tematu oraz - często unikalnym i powszechnie nieznanym -  materiałem ikonograficznym, dokumentalnym i zdjęciowym. Za materiał ilustracyjny posłużyły pochodzące z epoki zdjęcia, dokumenty, prasa, rozkazy, materiały propagandowe i agitacyjne, mapy i plany. Często są to nigdzie nie publikowane materiały z rodzinnych archiwów osób występujących w filmie. 

Film realizowany jako kontynuacja cyklu trylogii poświęconej historii trzech powstań śląskich – trzeci w kolejności – prezentuje walkę plebiscytową i plebiscyt na Górnym Śląsku oraz genezę, kulisy, przebieg i konsekwencje wybuchu III Powstania Śląskiego. W sierpniu 2019 roku premierę miał film „Gdy Polska była wielkim marzeniem” poświęcony I Powstaniu Śląskiemu, sierpniu kolejnego roku film  „Od cudu na Wisłą do cudu nad Rawą” poświęcony II Powstaniu Śląskiemu.

 

Fot. Żołnierze Lotnej Kompanii Szturmowej, 1921 r. (zdjęcie ze zbiorów prywatnych Antoniego Strzempy).

2021-04-29