Cenna zbroja Zygmunta Augusta na Wawelu

Renesansowa zbroja młodego Zygmunta II Augusta trafiła  do zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. Jej przekazanie było możliwe dzięki decyzji węgierskiego rządu.


W uroczystym przekazaniu zabytku 17 lutego uczestniczyli premier Polski Mateusz Morawiecki i premier Węgier Viktor Orban oraz wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu Andrzej Betlej.

Przez ostatnie kilkadziesiąt lat zbroja młodego Zygmunta Augusta znajdowała się na Węgrzech. Na mocy decyzji sądu arbitrażowego z 1933 r. została przekazana z cesarskich zbiorów wiedeńskich do Muzeum Narodowego w Budapeszcie, jako rzekoma własność króla Węgier Ludwika II Jagiellończyka, poległego w bitwie z Turkami pod Mohaczem w 1526 r.

W rzeczywistości, jak wykazał w 1939 r. wybitny znawca broni Bruno Thomas, zbroję zamówił w 1533 r. król Czech i Węgier - późniejszy cesarz - Ferdynand I z okazji zaręczyn swojej córki Elżbiety z trzynastoletnim Zygmuntem Augustem, wówczas już koronowanym za życia ojca, królem Polski. Na napierśniku i naramiennikach zbroi umieszczono monogram z liter E i S (Elisabetha, Sigismundus).

Zbroja pełniła nie tylko funkcje użytkowe, ale też reprezentacyjne i symboliczne. Wykonał ją świetny rzemieślnik z Innsbrucku – Jorg Seusenhofer. Stojący w tym niezwykle kosztownym kostiumie młody król miał 156,8 cm wzrostu. Stalowe płyty wykuto na wzór ubioru wykonanego z miękkiej tkaniny z deseniem ukośnej kratownicy wypełnionej czworoliściami. Jak wiadomo z zachowanej korespondencji z płatnerzem do zbroi Zygmunta Augusta należały dwa siodła. Tylko okucia łęków jednego z nich zachowały się do dnia dzisiejszego.

Zbroję królewicza Zygmunta Augusta można do końca lutego oglądać bezpłatnie w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego na Wawelu, potem będzie prezentowana w Skarbcu Królewskim.

 - Zbroja będzie własnością Zamku Królewskiego na Wawelu i tu będzie przez najbliższe lata prezentowana. Natomiast dyrektorzy Zamku i Muzeum Historii Polski rozmawiali już o tym, że po zakończeniu budowy Muzeum, zbroja zostanie przekazana w depozycie do tej instytucji - poinformował na fanpage Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wicepremier Piotr Gliński.

Fot. Danuta Matloch/MKiDN

Dzieje/MHP

 

2021-02-18
Podobne materiały, które mogą Cię zainteresować: