Premiera internetowa filmu "Zamek - 50 lat odbudowy"

Muzeum Historii Polski zaprasza na swój kanał YouTube na internetową premierę filmu „Zamek – 50 lat odbudowy”.


Dokumentalny film zrealizowany na zlecenie Muzeum Historii Polski upamiętnia 50-tą rocznicę decyzji o odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie, która zapadła w styczniu 1971 roku.

W 20-minutowym filmie sięgnięto do czasów, gdy budowla była siedzibą władz I Rzeczpospolitej (Króla i Sejmu), następnie gościła Naczelnika Państwa oraz stała się rezydencją Prezydenta RP. Pokazano wojenne losy budowli, kończące się wysadzeniem przez hitlerowców tego symbolu polskiej państwowości. Koncepcje odbudowy socrealistycznej z 1949 roku na szczęście nie zostały zrealizowane. Droga do rekonstrukcji była jeszcze daleka. Niektórzy zwierzchnicy władz nie chcieli widzieć tego symbolu „burżuazyjnej zgnilizny”. Dopiero odcinający się od gomułkowskich czasów Edward Gierek wykorzystał Zamek Królewski do celów propagandowych, chcąc pozyskać sympatię narodu i podjął decyzję o jego odbudowie. Za wzór posłużył obraz Canaletta „Widok Warszawy od strony Pragi”.

W filmie „Zamek – 50 lat odbudowy” pokazane są różne koncepcje i realizacja rekonstrukcji wnętrz. Przedstawione zostały osoby zasłużone dla dzieła odbudowy, jak prof. Stanisław Lorentz. Film zamyka współczesny obraz zamku, który pełni  funkcje reprezentacyjne, muzealne oraz edukacyjne. Dokument zawiera m.in. wypowiedzi dyrektorów Zamku Królewskiego prof. dr. hab. Andrzeja Rottermunda i prof. dr. hab. Wojciecha Fałkowskiego, kustosza działu fotograficznego Bożeny Radzio oraz historyka dr. hab. Piotra Majewskiego.

LINK DO FILMU NA YouTube: https://youtu.be/Kkn1XtjJeFE

ZWIASTUN FILMOWY:

Tytuł: „Zamek – 50 lat odbudowy”

Produkcja: Muzeum Historii Polski w Warszawie 2021

Producent wykonawczy: Magnum Opus Lidia Chołody

Czas trwania: 22 minuty

 

Fot. Kadry z filmu "Zamek - 50 lat odbudowy", prod. Muzeum Historii Polski 2021 r.

2021-02-10