Pawlicki, Więdłocha i Górska czytają audiobooki

W czwartek, 29 października w Muzeum Historii Polski odbyła się prezentacja serii audiobooków na podstawie tekstów klasyków polskiej historiografii. Znani aktorzy Antoni Pawlicki, Agnieszka Więdłocha oraz Magdalena Górska czytali fragmenty wybranych książek oraz zachęcali do słuchania literatury historycznej.


Prezentacji towarzyszyła rozmowa, w której uczestniczyli dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro oraz wspomniani aktorzy. Rozmówcy zgodnie podkreślali, że wybrane teksty są zaskakująco aktualne, a przede wszystkim świetnie napisane. Dyrektor MHP mówił m.in., że język każdego z autorów jest piękny i przystępny. Opisanie rzeczywistości takiej jaką jest, jest wielkim walorem tej literatury. Mówiąc o Władysławie Łozińskim Kostro zauważył niezwykłe przygotowanie merytoryczne tego, co wiązało się z pracą w Ossolineum. Dyrektor MHP podkreślił, że Łoziński to utalentowany autor literatury pięknej, co także zaważyło na jakości książek historycznych. Dla niektórych słuchaczy audiobooków zaskoczeniem może być też znakomity język literacki Józefa Piłsudskiego, który co podkreślił Kostro był też znakomitym stylistą.

Aktorzy interpretujący klasyków historiografii podkreślali, że autorzy piszą językiem niezwykle plastycznym, pełnym kolorów z umiejętnością opisu szczegółów. Dla Antoniego Pawlickiego inicjatora całego przedsięwzięcia ważny w czytanych tekstach jest też krytycyzm autorów w stosunku do szlachty i magnaterii.

„Klasycy polskiej historiografii” to projekt realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kultura w sieci", zarządzanego przez Narodowe Centrum Kultury. W projekt włączyło się również Muzeum Historii Polski, udostępniając swoją stronę internetową, na której są zamieszczane nieodpłatnie audiobooki. Wyboru tekstów dokonał Wojciech Kalwat z Muzeum Historii Polski, który podkreśla, że „zasoby polskiej historiografii są przebogate, a wciąż mało znane. Liczymy, że uda nam się zaskoczyć odbiorców, jak fascynujące są często niesłusznie zapomniane treści zalegające niekiedy w zakamarkach bibliotek – podkreśla historyk.

„Klasycy polskiej historiografii” – audiobooki udostępnione nieodpłatnie na stronie www.muzhp.pl; na kanale YouTube MuzHPtv oraz w księgarni publio.pl

Józef Piłsudski, „22 stycznia 1863” – czyta Antoni Pawlicki

Władysław Łoziński „Życie polskie w dawnych wiekach (wiek XVI-XVIII)” – czyta Magdalena Górska

Władysław Łoziński „Prawem i lewem. Obyczaje na czerwonej Rusi” – czyta Antoni Pawlicki

Wacław Tokarz, „Insurekcja warszawska (17 i 18 kwietnia 1794 r.)” – czyta Antoni Pawlicki

Władysław Żeleński-Boy, „Marysieńka Sobieska”, czyta Agnieszka Więdłocha (w przygotowaniu).

„Zasoby polskiej historiografii są przebogate, a wciąż mało znane. Liczymy, że uda nam się zaskoczyć odbiorców, jak fascynujące są często niesłusznie zapomniane treści zalegające niekiedy w zakamarkach bibliotek. Mamy nadzieję, że zachęceni nagraniami tych kilku książek, sięgną po kolejne” – mówi Wojciech Kalwat z Muzeum Historii Polski, który uczestniczył w wyborze lektur.

Filmowy zapis spotkania dostępny jest na kanale YouTube Muzeum LINK

Na profilu Facebook Muzeum Historii Polski można też obejrzeć filmy odsłaniające kulisy pracy aktorów nad nagraniami:

Antoni Pawlicki

Magdalena Górska

Antoni Pawlicki


Fot. MHP/Maciej Cioch

 

2020-10-29