Pokazać historię Polski w muzeum - lipiec 2009

Rozmowa z członkiem jury międzynarodowego konkursu architektonicznego na budowę stałej siedziby Muzeum Historii Polski - Rafaelem Moneo.

- Projektował Pan katedrę w Los Angeles, stację kolejową Atoche w Madrycie i wiele innych obiektów na świecie. Dlaczego zdecydował się Pan poświęcić swój czas by obradować w tym jury? 

- Pierwszym miejscem, które odwiedziłem w Polsce był Kraków. W tym mieście  bardzo zaciekawiła mnie historia waszego kraju. Kiedy dowiedziałem się o konkursie zainteresowałem się nią jeszcze bardziej. Ilość wojen i związanych z nimi cierpień, rozmaitych konfliktów, wyjątkowa złożoność losu Polaków w ciągu całej historii skłaniają do zastanowienia się nad przeszłością Polski. Wierzę, że w drugiej turze konkursu znajdziemy projekt, który będzie doskonałą propozycją do pokazania tego wszystkiego. Teraz staramy się znaleźć i zidentyfikować najlepsze koncepcje.

- Co można powiedzieć o nadesłanych pracach. Czymś Pana zaskoczyły, czy architekci proponują jakieś niezwykłe rozwiązania?

- Architekci zwracali uwagę by budynek był stabilny z uwagi na skomplikowaną lokalizację. Jest to niesamowicie trudne zadanie. Teraz gdy wyłonione będą osoby do II etapu musimy wybrać kilka różniących się projektów, gdyż jest sporo sposobów na zbudowanie muzeum nad Trasą Łazienkowską w pobliżu Zamku Ujazdowskiego. Konkurs na taki obiekt wymaga uwagi. Dobrze, że wśród jurorów możemy wymieniać opinie a potem dochodzić do konsensusu.

- Czy zwrócił Pana uwagę jakiś jeden projekt?
 
- Nie mam jednego, głównego faworyta. Myślę, że znajdziemy 4-5  najlepszych prac. Jestem bardzo ciekawy, jak architekci zakwalifikowani do II etapu rozwiną swoje pomysły w bardziej zaawansowane projekty.

Rafael Moneo (Hiszpania)
Architekt i urbanista. Był autorem projektów m.in. Muzeum Sztuki Rzymskiej w Meridzie, rozbudowy stacji Atoche w Madrycie, budynku Fundacji Pilar and Joan Miro w Palma de Mallorca, rozbudowy Muzeum Prado w Madrycie, The Audrey Jones Beck Building (Muzeum Sztuk Pięknych w Houston), ratusza w Murcji, katedry w Los Angeles,  centrum kongresowego i sali koncertowej w San Sebastian. Wieloletni wykładowca na Uniwersytecie w Madrycie, pełnił również funkcję dziekana Wydziału Architektonicznego na Uniwersytecie Harvarda. W 1996 roku otrzymał nagrodę Pritzkera, najbardziej prestiżową nagrodę architektoniczną świata.
2009-07-17