Królewskie warsztaty plastyczne

Odcinek 1: Lalka Jadwigi

Jeżeli macie w domu kawałek materiału, igłę, nici, odrobinę kaszy możecie samodzielnie uszyć lalkę. Zastanawiacie się jak? Mamy dla Was małą filmową podpowiedź.

Odcinek 2: Kuferek

Zapraszamy Cię w podróż. Podróż śladami Władysława Warneńczyka. Ten młody król Polski i Węgier zorganizował wielką wyprawę na południe Europy. No cóż, nie była to podróż wakacyjna. Władysław prowadził ze sobą wielką armię rycerzy. Jaki był cel tej wyprawy i jak się skończyła przeczytacie na stronie internetowej Muzeum Historii Polski. Z naszą pomocą możecie wykonać ozdobny kuferek. Na pewno się przyda, może na gromadzenie pamiątek z wakacyjnych podróży.

Odcinek 3: Domino

Pewnie już kiedyś graliście w domino? Na naszych warsztatach proponujemy Wam zrobienie tej gry samodzielnie. Wspólnie stworzymy domino królewskie, związane z królem Kazimierzem Wielkim, dzięki któremu powstało w naszym kraju wiele zamków i murów obronnych wokół miast.

Dach i podłoga

Ściany

Materiały 1

Materiały 2

Materiały 3

Reguły

Materiały rewers

Odcinek 4: Korona

Czasem każdy z nas potrzebuje chwili samotności i czasu tylko dla siebie. Czasem chcemy innym pokazać, że to jest nasza przestrzeń i trzeba przestrzegać w niej naszych zasad. Jak ją oznaczyć? Na przykład specjalną wizytówką na drzwi, którą możecie wykonać podczas warsztatów z Ulą.

Wygląd filcowej zawieszki nawiązuje do ważnego wydarzenia w historii Polski, jakim była koronacja Bolesława Chrobrego, pierwszego króla.

Odcinek 5: Doniczki

Na początku XVI wieku z dalekich Włoch przybyła do Krakowa księżniczka Bona Sforza. Została królową Polski. Przywiozła ze sobą nową kulinarną modę. Na pewno wiecie, że mowa o warzywach. W królewskiej kuchni potrawy zaczęto wzbogać aromatycznymi ziołami. Królowa znajdowała licznych naśladowców.

Dlatego, dzisiaj w cyklu warsztatów plastycznych z Muzeum Historii Polski pomożemy Wam założyć własny ziołowy ogródek.

Odcinek 6: Etui

Król Zygmunt August w swoim testamencie zapisał Rzeczpospolitej niezwykły skarb. To wspaniała kolekcja arrasów, którą możemy oglądać na Zamku Królewskim na Wawelu. Arrasy, czyli wspaniałe tkaniny, służące do ozdabiania wnętrz wykonane były z cienkiej jedwabnej przędzy, najlepszej wełny, złotych i srebrnych nici. Wymagały ogromnej cierpliwość tkaczy. Nie obawiajcie się, dzisiejsze zadanie nie wymaga utkania dywanu. Ale potrzebujecie kolorowych nici i cierpliwości. Dzięki filmowemu warsztatowi plastycznemu z Muzeum Historii Polski wykonacie wspaniałe etui na telefon. Jak to zrobić? Sprawdź na naszej stronie internetowej muzhp.pl

 

Odcinek 7: Torba

Jak mówi legenda, upleciona przez pająka sieć uratowała Władysława Łokietka, kiedy ukrywał się w jaskini przed wrogami. Podczas warsztatów, nie tylko przypomnimy tego dzielnego polskiego króla, ale także zaprosimy Was do plecenia… Potrzebny będzie sznurek, trochę czasu i cierpliwości, żeby zrobić praktyczną i ekologiczną torbę na zakupy. Sami zobaczcie, powodzenia!

Odcinek 8: Brelok

Mówiono, że za króla Olbrachta wyginęła szlachta. Ale to nieprawda. W przeszłości szlachta była najważniejszą grupą społeczną w Polsce. To szlachcie zawdzięczamy polski strój narodowy - kołpak, żupan, kontusz, baczmagi. Nie wiecie co znaczą te słowa? Odwiedźcie stronę internetową Muzeum Historii Polski. Oprócz wyjaśnienia trudnych słów znajdziecie tam kolejny warsztat plastyczny. Tym razem breloczek. Zapytacie - jaki związek ma breloczek ze szlachcicem? Sprawdźcie sami.
 
 
 
Odcinek 9: Puzzle
 
Jeśli lubicie układać puzzle, a na dodatek macie ochotę wykonać je własnoręcznie to zapraszamy na nasze warsztaty. To nie takie trudne, przekonajcie się sami. Po ułożeniu układanki będziecie mogli zobaczyć, jak wyglądała Polska na początku XII wieku. Wtedy to książę Bolesław Krzywousty podjął ważną decyzją i w swoim testamencie podzielił kraj, którym rządził pomiędzy swoich synów. 
 
 

Odcinek 10: Exlibris

Być może kiedyś pożyczyliście ulubioną książkę, która już do Was nie wróciła?

Aby się to nie powtórzyło na naszych warsztatach możecie wykonać exlibris czyli znak, który pozwoli Wam na oznaczenie tego, że książka jest Waszą własnością. Inspiracją do wykonania exlibrisu stała się pieczęć królewska z końca XIII wieku, którą dokumenty poświadczał Przemysł II - władca Polski. Pełny tekst oraz szablony niezbędne do wykonania zadania znajdziecie na stronie muzhp.pl

Szablon

2020-07-10