ZDZISŁAW KRASNODĘBSKI

Profesor na Uniwersytecie w Bremie, socjolog, filozof społeczny, poseł do Parlamentu Europejskiego. Ukończył Wydział Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Ruhr-Universität Bochum, a następnie uzyskał stopień doktora na UW.
W swojej karierze dydaktycznej pracował m.in. na UW, UKSW w Warszawie, Uniwersytecie w Kassel, Katolickim Uniwersytecie Ameryki w Waszyngtonie i Columbia University w Nowym Jorku oraz na wielu innych uczelniach w Wielkiej Brytanii i USA, np. Princeton University, University of Oxford czy University of Cambridge.
W 2005 r. został członkiem Komitetu Honorowego wspierającego Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich. W latach 2007–2009 był członkiem Rady Służby Publicznej przy Premierze. Obecnie jest członkiem Rady Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, Prezesem Stowarzyszenia Twórców dla Rzeczypospolitej, Przewodniczącym Rady Instytutu Zachodniego w Poznaniu, Przewodniczącym Rady Instytutu Adama Mickiewicza i współprzewodniczącym Komitetu Sterującego Polsko-Brytyjskiego Forum Belwederskiego. W 2014 r. został wybrany posłem do Parlamentu Europejskiego, a w latach 2018–2019 jego wiceprzewodniczącym. Ponownie wybrany europosłem w 2019 r., pełni obecnie funkcję wiceprzewodniczącego parlamentarnej Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii.

2020-06-19