Międzynarodowy Dzień Muzeów 2020

Otwarcie wystawy internetowej, widok na powstające muzeum z lotu ptaka, a także podkasty, wystawy internetowe, historia dla najmłodszych, wirtualna biblioteka czy ciekawostki historyczne w ramach zakładki Muzeum Online - to tylko niektóre z propozycji Muzeum Historii Polski na tegoroczne, wyjątkowe obchody Międzynarodowego Dnia Muzeów.


Muzeum Historii Polski zaprasza 18 maja, w dniu Międzynarodowego Dnia Muzeów, na premierę online wystawy internetowej pt. "Czarne diabły", która dostępna będzie w polskiej, angielskiej oraz niderlandzkiej wersji językowej na międzynarodowej platformie Google Arts&Culture. Wystawa do obejrzenia tutaj: LINK

Oglądający będą mogli poznać historię 1. Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka i losy jego żołnierzy. Wystawa prezentuje ciekawy materiał ikonograficzny, w tym mało lub zupełnie nieznane zdjęcia z kolekcji prywatnych, które dokumentują kolejne etapy wojennych i powojennych dziejów bohaterskich „czarnych diabłów”.

Kolejne części ekspozycji opowiadają o przedwojennych osiągnięciach Stanisława Maczka i walkach dowodzonej przez niego formacji  - jedynego większego oddziału Wojska Polskiego, który po wrześniu 1939 roku zachował zdolność bojową – w pierwszym okresie wojny, przez ewakuację przez Węgry i Francję na Wyspy Brytyjskie, aż po lądowanie aliantów w Normandii i serię zwycięskich bitew z 1944 i 1945 roku, podczas których 1. Dywizja Pancerna generała Maczka uwolniła od okupacji niemieckiej kolejne miejscowości we Francji, Belgii i Holandii, a także wyzwoliła kilka obozów jenieckich w Niemczech. W podsumowaniu ukazane zostały powojenne losy żołnierzy, z których część założyła rodziny na Zachodzie, część zaś zdecydowała się wrócić do ojczyzny. Na wystawie znalazły się również najnowsze inicjatywy upamiętniające ich dokonania.

Internetowa wystawa jest częścią szerszego projektu poświęconego gen. Maczkowi. W ramach przedsięwzięcia, dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski współpracuje z Muzeum Generała Maczka w Bredzie nad przygotowaniem stałej ekspozycji Memoriału gen. Maczka w Bredzie. Powstała także wystawa mobilna, którą dotychczas można było zobaczyć w Polsce i w Królestwie Niderlandów. Wyprodukowany został również film dokumentalny "Niepokonany. Opowieść o generalne Stanisławie Maczku" (dostępny na kanale YouTube MHP: LINK) poświęcony losom 1. Dywizji Pancernej i jej dowódcy, którego reżyserem jest uznany twórca filmów o tematyce historycznej Rafał Geremek. Częścią projektu jest także film animowany "Marian na wojnie" (LINK), inspirowany rysunkami korespondenta wojennego przy 1. Dywizji Pancernej Mariana Walentynowicza, szerzej znanego jako twórca Koziołka Matołka. Animacja opowiada o jego wojennych losach. Projektowi towarzyszy publikacja - pięknie ilustrowany katalog wystawowy ze zbiorem tekstów poświęconych losom generała i jego żołnierzy. Planowana jest także organizacja międzynarodowej konferencji poświęconej temu tematowi.

Na terenie Cytadeli Warszawskiej trwa budowa siedziby Muzeum Historii Polski. Co prawda MHP w dniu Międzynarodowego Dnia Muzeów nie może jeszcze zaprosić do zwiedzania, ale prezentuje na swoim kanale YouTube najnowszy film "Muzeum z lotu ptaka" nagrany 8 maja 2020 dokumentujący stan prac. Film dostępny na kanale YouTube: LINK

Muzeum Historii Polski będzie jednym z najnowocześniejszych muzeów powstających obecnie w Polsce i Europie. Zgodnie z przewidywaniami, będzie odwiedzane przez co najmniej 500.000 gości rocznie. Muzeum stanie się miejscem wielowymiarowego kontaktu z historią Polski, refleksji, a także dyskusji, zdobywania wiedzy, kontaktu z kulturą, ośrodkiem życia społecznego. Oprócz przestrzeni wystawowych, w muzeum znajdą miejsce sale edukacyjne i warsztatowe, audytoryjne, projekcyjne, gastronomia, pracownie konserwatorskie, magazyny muzealiów.

Budynek o powierzchni 44700 m2 został zaprojektowany przez pracownię architektoniczną WXCA, realizację powierzono firmie Budimex SA. Na ponad 30 ha przestrzeni zaplanowano także miejsce rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców. Zaprojektowano dwukondygnacyjny podziemny parking dla zwiedzających i pracowników oraz miejsca postojowe dla autokarów.

Muzeum Historii Polski zaprasza do śledzenia postępu prac budowlanych.

Muzeum Historii Polski przygotowało dla wszystkich osób pozostających w domach w związku z pandemią specjalną ofertę - zakładkę MUZEUM ONLINE (spot informacyjny: LINK), która w sposób angażujący i rozwijający pomaga spędzić ten szczególny czas.

Muzeum zaprasza  do „zwiedzania” wirtualnych wystaw, które można odnaleźć pod zakładką "Odwiedź wystawę" (LINK). Łącznie dostępnych jest 20 wystaw zamieszczonych na platformie Google Arts&Culture opowiadających w atrakcyjny sposób o historii Polski. Są one bogato ilustrowane grafiką, fotografią, dokumentami i filmami.

Z okazji Nocy Muzeów Online 2020 MHP zaplanowało premierę wystawy „Czarne diabły”, która dostępna będzie w języku polskim, angielskim oraz niderlandzkim. Oglądający będą mogli poznać bliżej historię 1. Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka i losy jego żołnierzy.

Muzeum Online to także zakładka „Wejdź do kina” (LINK), skierowana do dorosłych i młodzieży z bogatą bazą kilkudziesięciu filmów historycznych poświęconych najróżniejszym tematom z zakresu historii Polski. Najnowsze filmy to „Niepokonany. Opowieść o generale Stanisławie Maczku”, „Kłamstwo katyńskie” oraz dwuczęściowy dokument „Kim był Jerzy Giedroyć?”.

Warty uwagi czytelników jest także zestaw artykułów pt. "Ciekawie o historii" (LINK), który zawiera interesujące teksty i analizy, komentarze historyczne do bieżących wydarzeń i obchodzonych rocznic.

Dla najmłodszych, dzieci w wieku 5-9 lat, Muzeum proponuje cykl "Historia dla najmłodszych" (LINK), a tam m.in. "KRÓLEWSKI DWÓR" – cykl zajęć zawierający podstawowe informacje historyczne i propozycje aktywności edukacyjnych, a także "PIASTODZIEJE" - ciekawostki historyczne o królach z rody Piastów czy też "ZWIERZĘTA W HISTORII" - warsztaty plastyczne połączone z opowieściami o zwierzętach.  

Do starszych dzieci Muzeum kieruje takie propozycje, jak domowe warsztaty pod hasłem „Jak nas inspirują źródła historyczne” (LINK), a  także cykl "Wynalazki, które zmieniły świat" (LINK).  Wśród propozycji znajdą się podstawowe informacje o źródłach historycznych oraz  instrukcje wykonania przedmiotów inspirowanych źródłami np. tarczy herbowej czy sakiewki.

Młodzież, w tym szczególnie licealiści przygotowujący się do matury, może natomiast skorzystać z pakietów edukacyjnych, które MHP udostępnia w sieci: portal „Jan Karski i jego czasy”, dostępny pod adresem http://karski.muzhp.pl/ – poświęcony postaci Jana Karskiego oraz okresowi II wojny światowej, a także witryna http://kosciuszko.muzhp.pl/ dzięki której czytelnik zapozna się z bohaterem nie tylko Polski, ale też Francji i Ameryki.

Uczniów, nauczycieli, jak i rodziców zainteresuje z pewnością "Wirtualna Biblioteka" zawierająca wydawnictwa Muzeum Historii Polski w wersji cyfrowej. Z zasobów biblioteki można korzystać nieodpłatnie.

Zasoby Muzeum Online są wciąż wzbogacane o kolejne materiały, warsztaty filmowe dla najmłodszych, artykuły i ciekawostki. W najbliższym czasie planowane jest m.in. rozbudowanie "Historii dla najmłodszych" o anegdoty i opowieści o rodzie Jagiellonów ("Jagiellada"), którym towarzyszyć będą filmowe warsztaty tworzenia lalki, jaką mogła bawić się jako dziecko król Jadwiga Andegaweńska.

#zostańwdomu, #muzeumonline

2020-05-18