Władysław Łokietek

Władysław Łokietek był synem księcia kujawskiego Kazimierza I oraz potomkiem Bolesława Krzywoustego. Swój przydomek zawdzięczał niskiemu wzrostowi, który – jak podkreślają kronikarze – nie pasował do siły charakteru i ambicji księcia.

M.Bacciarelli, Władysław Łokietek, polona.pl

Łokietek, chcąc zjednoczyć ziemie polskie, musiał rywalizować m.in. z królem czeskim Wacławem II, który w 1300 roku koronował się na króla Polski. Pokonany Władysław Łokietek uciekł z Polski i udał się na wygnanie. Mógł wrócić dopiero kilka lat później – po śmierci Wacława II. Wtedy dzięki poparciu rycerstwa opanował większą część kraju. Niestety, część z tych ziem została utracona na rzecz Krzyżaków, którzy w 1308 roku zdobyli Gdańsk, a następnie podbili Pomorze. Nie było to jedyne zmartwienia księcia, który musiał zmierzyć się z buntem niemieckich mieszczan w Krakowie.

W.Eljasz-Radzikowski, król Łokietek, polona.pl

Pozycję Władysława Łokietka wzmocniła jego koronacja w Krakowie w 1320 roku na króla Polski. Wraz z nim została ukoronowana na królową Polski Jadwiga kaliska, która przez wiele lat wspierała męża w burzliwej drodze do polskiej korony.

W granicach państwa Łokietka znalazły się Małopolska, Wielkopolska i Kujawy. Konflikt z Krzyżakami pozostał nierozstrzygnięty. Władysław Łokietek zmarł w 1333 roku i został pochowany w katedrze na Wawelu.

Czy wiesz, że…

Walcząc o zjednoczenie Polski, przyszły król ścigany przez rycerzy czeskiego króla Wacława II schronił się w jednej z małopolskich jaskiń. Według legendy życie uratował mu pająk, zasłaniając wejście do jaskini swoją pajęczyną. Być może ukrycie się w tak niedostępnym miejscu ułatwił księciu jego niewielki wzrost. Jaskinia ta nazywana jest dziś Grotą Łokietka i znajduje się w Ojcowskim Parku Narodowym w pobliżu Krakowa.

W.Boratyński, Władysław Łokietek w grotach Ojcowa, polona.pl

 

Warsztaty Plastyczne MHP odcinek 7: Torba


Jak mówi legenda, upleciona przez pająka sieć uratowała Władysława Łokietka, kiedy ukrywał się w jaskini przed wrogami. Podczas warsztatów, nie tylko przypomnimy tego dzielnego polskiego króla, ale także zaprosimy Was do plecenia… Potrzebny będzie sznurek, trochę czasu i cierpliwości, żeby zrobić praktyczną i ekologiczną torbę na zakupy. Sami zobaczcie, powodzenia!

2020-04-30