Bolesław Krzywousty

Bolesław Krzywousty był młodszym synem Władysława Hermana. Początkowo panował nad jedną dzielnicą i walczył o władzę ze swoim starszym bratem Zbigniewem. Gdy go pokonał, został jedynym księciem Polski.

Udało mu się odeprzeć najazd cesarza niemieckiego, a także rozszerzyć granice Polski o Pomorze Gdańskie i podporządkować sobie Pomorze Zachodnie.

A.Lesser, Bolesław III Krzywousty, polona.pl

Przed śmiercią książę wydał dokument, nazywany Testamentem Bolesława Krzywoustego. Z myślą o tym, żeby jego dzieci nie musiały walczyć między sobą, podzielił państwo na dzielnice. Przyznał po jednej każdemu ze swoich synów. Jednak nad młodszymi braćmi zawsze miał sprawować władzę zwierzchnią najstarszy, zwany z łacińska seniorem, który zasiadał na tronie w Krakowie. Ta decyzja Bolesława Krzywoustego rozpoczęła w Polsce okres tzw. rozbicia dzielnicowego.

J.Peszka, Śmierć Bolesława Krzywoustego, domena publiczna

Czy wiesz, że …

Z czasów wyprawy Krzywoustego na Pomorze pochodzi najstarsza polska pieśń. Kronikarze podają, że śpiewali ją dowodzeni przez polskiego księcia wojownicy po dotarciu nad Bałtyk. Zaczynała się słowami: „Naszym ojcom wystarczały ryby słone i cuchnące”.

 

2020-04-23