PIES DŻIMUŚ ‒ JAK ZROBIĆ POJEMNIK NA KREDKI W KSZTAŁCIE PIESKA?

Wszyscy wiemy, jak silne więzy łączą psy z ich właścicielami. Właściciel  naszego psiego bohatera - Karol Estreicher - żył w XIX w., mieszkał w Krakowie. Jako wieloletni dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej był znaną i szanowaną osobą. Oprócz tej zaszczytnej funkcji pisał teksty na temat literatury i sztuk teatralnych, a także opracował metodę katalogowania książek w bibliotekach.

Ale dość już o Karolu. Czas poznać jego przyjaciela – psa Dżimusia, który był małym chartem o popielato-żółtej sierści. Na smukłej szyi piesek nosił obróżkę z dzwoneczkiem. Dżimuś towarzyszył wszędzie swojemu panu. Codziennie rano wspólnie szli razem do pięknego, starego budynku Collegium Maius, gdzie miała swoją siedzibę Biblioteka Jagiellońska. Kiedy dyrektor pracował w bibliotece, pies zajmował miejsce na jego biurku wśród książek i dokumentów, a wieczorami wraz z Estreicherem oglądał przedstawienia w loży w teatrze. Ponieważ pies i jego właściciel byli nierozłączni,  Dżimuś został uwieczniony nie tylko na wielu fotografiach, ale też we wspomnieniach znajomych pana dyrektora.

Kiedy pisarka Antonina Domańska zaprosiła Karola Estreichera na popołudniową herbatę, nie przypuszczała, że gość przyjdzie ze swoim chartem. Po wizycie w liście do przyjaciółki oburzona napisała, że podczas podwieczorku piesek siedział na zabytkowym rodzinnym fotelu i posilał się słodkimi przysmakami. W pewnym momencie, kiedy zdenerwowana gospodyni zauważyła, że część okruchów brudzi tkaninę mebla, zapytała dyrektora, czy może podać Dżimusiowi talerzyk. Estreicher podziękował, tłumacząc, że piesek najbardziej lubi mu jeść z ręki…

Na fotografii zrobionej na ganku Collegium Maius widać dwójkę przyjaciół – Karola Estreichera seniora i psa Dżimusia.

KAROL ESTREICHER (starszy), na krużgankach Collegium Maius, z pieskiem, portret. Ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.

 

Więcej o Dżimusiu można przeczytać również w książce Niesamowita przygoda psa Dżimusia, wydanej przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

Warto poznać bliżej rodzinę Estreicherów, bardzo zasłużoną dla polskiej kultury. Polecamy artykuł na ten temat, zamieszony w okolicznościowej jednodniówce MHP Drogi do niepodległości LINK

Proponujemy Wam zrobienia psa, który Wam będzie towarzyszył w codziennych czynnościach takich jak: kolorowanie, rysowanie czy odrabianie lekcji.

JAK ZROBIĆ POJEMNIK NA KREDKI W KSZTAŁCIE PIESKA?

Czego potrzebujemy?

  • rolka po papierze toaletowym
  • kredki / mazaki
  • klej
  • nożyczki
  • ołówek

Pies krok po kroku:

  1. Narysuj głowę psa według wzoru. Narysuj prostokąt takiej wielkości, aby potem okleił on rolkę.
  2. Wytnij oba kształty.
  3. Narysuj oczy i nos psa. Pokoloruj sierść psa.
  4. Naklej prostokąt na rolkę.
  5. Doklej głowę psa.

Prawda, że łatwe? Masz już swój przybornik na biurko lub pojemnik na kredki.

2020-03-30