WYDRA JANA CHRYZOSTOMA PASKA - JAK ZROBIĆ PAMIĘTNIK?

Czasem słyszy się o znanych psach czy koniach, ale warto opowiedzieć też o pewnym mniej znanym zwierzęciu. Chodzi o słynną w całej siedemnastowiecznej Rzeczpospolitej oswojoną wydrę Jana Chryzostoma Paska – pamiętnikarza i wielbiciela przygód.

Na kartach swego pamiętnika opisał on szczegółowo historię swojego ukochanego stworzenia. Wydra, nazywana Robakiem, była wyjątkowo inteligentnym drapieżnikiem. Umiała spełniać polecenia swojego właściciela, który często zlecał jej najróżniejsze zadania. Zdarzało się na przykład, że na komendę Paska wydra wskakiwała do stawu czy rzeki i przynosiła mu upolowaną rybę. Potrafiła również na okrzyk „ruszaj!” rzucić się i pogryźć jakiegoś intruza.   Przypominała w tym zachowaniu psa, ale trzeba dodać, że sama psów  nie znosiła, a te się jej bały. Ponieważ wydra sypiała ze swoim panem w jednym łóżku, czasem potrafiła szlachcica obudzić, kiedy wszyscy dookoła już wstali, a jemu zdarzyło się zaspać.

Pasek zabierał ze sobą to pożyteczne zwierzę w liczne podróże, gdzie wzbudzało zdziwienie i zachwyt. Ludzie gromadzili się, by to niezwykłe stworzenie podziwiać. Sława wydry zataczała coraz szersze kręgi, aż w końcu dotarła do uszu króla Jana III Sobieskiego, który zapragnął mieć to stworzenie u siebie w Wilanowie. Kilkakrotnie posłaniec królewski zjawiał się po Robaka, obiecując Paskowi w zamian kosztowne prezenty. Bardzo trudno było pamiętnikarzowi oddać ulubione zwierzę, ale skoro władca nalegał, wyboru nie było…

Wydra nigdy nie odnalazła się w nowym, dworskim życiu, choć w Wilanowie robiono wiele, aby jej codzienny czas umilić. Przygotowywano nawet specjalne naczynia z żywymi rybkami, by mogła na nie polować. Robak z pewnością bardzo tęsknił za swoim dawnym właścicielem. Pewnego dnia zerwał się z obróżki i uciekł z pałacu. Rozpoczęto poszukiwania, które jednak nie dały rezultatu. Okazało się, że wydra najpierw długo błąkała się po okolicznych polach, a potem zginęła z ręki żołnierza pełniącego służbę, który nie rozpoznał w niej oswojonego zwierzęcia.

Pamiętnikarz tak odnotował to smutne zdarzenie: "Król przez cały dzień i nie jadł, i nie gadał z nikim; wszytek dwór jak powarzony. Takci i mnie zbawili tak kochanego zwierzęcia, i sami się nie nacieszyli".

Na ilustracji, która przedstawia Jana Chryzostoma Paska na polowaniu, wśród licznych zwierząt można odnaleźć wydrę...

Pasek na łowach. Ilustracja do „Pamiętników” Jana Chryzostoma Paska. Ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Jan Chryzostom Pasek w swoich pamiętnikach przekazał nam mnóstwo ciekawych informacji o życiu w XVII-wiecznej Rzeczpospolitej. Dziś zachęcamy Was do zrobienia własnego pamiętnika i opisywania tego, co się dzieje wokół Was. Być może za jakiś czas Wasz pamiętnik będzie dla kogoś ciekawym źródłem informacji o życiu w naszych czasach. Do dzieła!

JAK ZROBIĆ PAMIĘTNIK?

 Czego potrzebujemy?

 • kilka białych kartek papieru wielkości A4
 • jedna kartka A4 grubości bloku technicznego
 • ścinki kolorowego papieru
 • kredki / mazaki
 • wstążka / włóczka
 • klej
 • nożyczki
 • dziurkacz

  Pamiętnik krok po kroku:

 1. Złóż kilka białych kartek A4 na pół i zegnij je tak, aby powstał zeszyt. Na wierzch nałóż grubszą kartkę – okładkę.
 2. Zrób dziurki za pomocą dziurkacza, jeśli go nie masz – z pomocą dorosłego możesz zrobić nieduże otwory nożyczkami.
 3. Włóż do dziurek wstążkę lub włóczkę. Zawiąż kokardkę.
 4. Podpisz i udekoruj okładkę pamiętnika wg własnego pomysłu. Możesz wykorzystać kredki, farby, mazaki. Możesz też zrobić wyklejanki bądź wycinanki.
 5. Pamiętnik gotowy! Zapisuj w nim różne myśli lub opisuj wydarzenia i ważne momenty Twojego życia. Możesz go wzbogacić ilustracjami oraz przyklejać w nim różne prace plastyczne. Powodzenia!
2020-03-30