Pieniądze/Sakiewka

Czy wyobrażasz sobie świat bez pieniędzy?

Od zarania dziejów ludzie potrzebowali różnych produktów i usług. Początkowo wymieniano towar za towar, usługę za usługę, z czasem zaczęto korzystać z pieniędzy. Pierwsze monety pojawiły się w Lidii (dzisiejsza Turcja) w VII w. p.n.e. Były to kawałki naturalnego stopu złota i srebra, nazywanego elektronem, ze specjalnym znakiem. W średniowieczu prawdziwym pieniądzem były tylko monety. Były wykonywane z czystego kruszcu, metalu szlachetnego (złota lub srebra) albo stopu (mieszanki) tych metali. Monety o mniejszej wartości, dzisiaj nazywane bilonem były wykonane z miedzi. Ilość metalu szlachetnego w monecie stanowiła jej wartość.

W średniowieczu prawem do bicia monety dysponował wyłącznie władca, ich liczba na rynku byłą więc ograniczona. Fałszowanie pieniędzy uznawano za zbrodnię przeciwko majestatowi, co było surowo karane. Wykonawcami monet byli mincerze. W średniowiecznej Polsce mincerz był urzędnikiem królewskim, który kontrolował monety będące w obiegu, zajmował się ich wymianą i ściganiem fałszerzy. Z czasem  prawo to przejęło państwo, a w mennicach wytwarzano pieniądze  w na masową skalę. 

Monety są cennym źródłem historycznym. Znajdują się na nich różne napisy, wizerunki władców, mają różny kształt, więc specjaliści umieją odczytać z nich wiele informacji. Nauka, która zajmuje się monetami nazywa się numizmatyką. Bada monety, ale również banknoty, medale.

Zerknijcie do galerii, zobaczcie jak wyglądały królewskie monety. Spróbujcie ustalić za czyjego panowania zostały one wybite. Może zaprojektujecie własną monetę? I tak jak średniowieczni kupcy schowacie ją do własnoręcznie zrobionej sakiewki.

 

 

Wypędzenie przekupniów ze świątyni, kwatera poliptyku augustiańskiego.

 

WARSZATY Z MUZEUM HISTORII POLSKI: SAKIEWKA

Czego potrzebujemy?

  • kawałek filcu lub zamszu bądź miękkiego, grubszego materiału
  • wstążka lub sznurek
  • nożyczki, dziurkacz (opcjonalnie)

Jak zrobić sakiewkę krok po kroku?

  1. Zrób szablon koła – możesz to tego np. wykorzystać talerz.
  2. Weź kawałek filcu bądź miękkiego materiału i odrysuj kształt koła.
  3. Wytnij odrysowane kółko.
  4. Wytnij dziurki nożyczkami bądź dziurkaczem.
  5. Przewlecz przez dziurki wstążkę lub sznurek.
  6. Zaciśnij/zwiąż sznurek − sakiewka gotowa!
2020-03-20