SOSAB – edukacyjna gra planszowa

Celem głównym gry jest edukowanie młodego pokolenia Polaków w zakresie wiedzy o działaniach polskich Sił Zbrojnych w Europie Zachodniej. Dzięki niej polska młodzież może zrozumieć co oznaczało dla polskich żołnierzy „walczyć za Europę, umierać za Polskę”. Prezentacja w grze edukacyjnej SOSAB, historii generała Stanisława Sosabowskiego oraz utworzonej przez niego brygady pozwoli lepiej zrozumieć wkład Polaków w wyzwalanie innych państw w czasie II wojny światowej oraz promować wzorzec świadomego własnej tożsamości Polaka – Europejczyka.

Sylwetka generała Stanisława Sosabowskiego jak również sama historia brygady i przywracania jej pamięci po II wojnie światowej stanowią doskonałą podstawę do promowania wartości i wzorców postępowania, kształtowania charakteru młodych osób. Tematem wiodącym gry jest postać generała Stanisława Sosabowskiego, historia 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, jej udział w operacji „Market Garden” oraz historia przywracania pamięci Polskim żołnierzom przez zwykłych obywateli Holandii, rząd holenderski i Rodzinę Królewską.

Jednym z celów gry jest ukazanie historii i tradycji jako istotnych dla zrozumienia samego siebie i świata współczesnego, cenne źródło wartości, wzorców i odniesień. Za pomocą historii gen. Sosabowskiego i jego żołnierzy, przedstawionych w grze pokazujemy (w przystępny dla młodego odbiorcy sposób), jak istotny wpływ na historię Europy Zachodniej mieli Polscy żołnierze, który umierali za wolność obcych krajów.

Problematyka jaką porusza gra dotyczy lat 1940 – 1947 oraz współcześnie trwającego procesu przywracania należytej pamięci Gen. Sosabowskiemu i jego żołnierzom (nadanie odznaczeń brygadzie przez rząd holenderski, wydarzenia towarzyszące rocznicom operacji Market Garden w miejscowości Driel, działania holenderskiej organizacji Polen- Driel). Główne zagadnienia, które porusza gra to: formowanie polskiej brygady spadochronowej w Szkocji, charakter i męstwo Gen. Sosabowskiego (na podstawie dwóch pamiętników „Najkrótszą drogą” i „Droga wiodła ugorem”), udział Polaków w bitwie pod Arnhem, męstwo Polaków walczących o wolność innych narodów Europy, sytuacja polskich żołnierzy po zakończeniu wojny.

Edukacyjna gra planszowa SOSAB, to gra typu „print and play”, dostępna jest bezpłatnie do pobrania poniżej. Wszystkie jej elementy można wydrukować w domu lub szkole.

POBIERZ GRĘ (wersja polska)

POBIERZ GRĘ (wersja angielska)

Projekt został zrealizowany przez Fundację im. J. Chylińskiej w ramach programu „Patriotyzm Jutra” finansowanego przez Muzeum Historii Polski.

2020-01-15