Sparks of Hope

Oficjalnie rozpoczęła się 3. część autorskiego przeglądu filmowego „Polish Paths to Freedom” zorganizowanego w Londynie przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Imperial War Museum i Filmoteką Narodową. Przegląd potrwa do 6 lipca 2009 r.
Zobacz zapowiedź wideo

Przegląd otworzył Adam Zamoyski - historyk, Mark Whitemore - dyrektor zbiorów Imperial War Museum oraz Robert Kostro - dyrektor Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Adam Zamoyski (historyk) i Robert Kostro (dyrektor MHP)
 Fot. Greg Smith, Archiwum Fotograficzne Imperial War Museum

Filmy, które zostały pokazane tego dnia oddają ducha przeglądu filmowego. Wyświetlany był ,,Człowieka z żelaza" Andrzeja Wajdy, który zdobył Złota Palmę w Cannes w 1981 roku oraz niezwykle ciekawy dokument, oddający klimat strajków sierpniowych pt. ,,Robotnicy '80".

Przegląd filmowy „Polish Paths to Freedom: Sparks of Hope”, przybliża filmy pokazujące genezę, rozwój i działalność „Solidarności”. Dla upamiętnienia 20. rocznicy wyborów czerwcowych 1989 pokazane zostaną filmy dokumentalne i fabularne, zarówno klasyków polskiej kinematografii, jak i współczesnych twórców.
Podczas przeglądu odbywać się będą spotkania z twórcami pokazywanych filmów, m.in. z Agnieszką Holland i Magdaleną Łazarkiewicz.  


Robert Szaniawski (Ambasada RP w Londynie), Katarzyna Reiter (MHP), Robert Kostro (dyrektor MHP), dr Toby Haggith (Imperial War Museum)
          
Ten autorski przegląd filmowy jest wynikiem współpracy Muzeum Historii Polski w Warszawie z Imperial War Museum w Londynie oraz Filmoteką Narodową. Projekt uzyskał w tym roku wsparcie z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Zaczęło się w Polsce 1939 – 1989” oraz z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Pierwsza część cyklu filmowego „Polish Paths to Freedom” zatytułowana „First to Fight”, odbyła się w Londynie jesienią 2007, poświęcona była wydarzeniom związanym z przebiegiem II wojny światowej, a druga „Behind the Iron Curtain”, prezentowana wiosną 2008, pokazywała okres stalinizmu. Trzecia, tegoroczna, część przeglądu zamyka projekt, którego celem jest zapoznanie brytyjskiego odbiorcy z historią Polski i Europy Wschodniej od wybuchu II wojny światowej do upragnionej wolności i demokracji.


WSTĘP WOLNY

Program przeglądu i opisy filmów

Katalog przeglądu do pobrania w wersji PDF


Organizatorzy:

 

oficjalny1cz_web.jpgIWM_web.jpg


Współorganizator:

 

 


Partnerzy:

 

 

oraz

AMBASADA RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ W LONDYNIE

logonckrgb.jpglogo_ECS.jpg
logo_ROPWiM_nowe_2009.jpgmkidn_01_cmyk.jpg

Patroni medialni:

 

TVP_POLONIA.jpgPR_DLA_ZAGRANICY_-_www.jpg
logo_dziennik.jpgcooltura_logo.jpg
londynek.jpgPRL_logo.jpg


 

2009-06-09