Tadeusz Kościuszko – Człowiek Idei

Z okazji 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki Muzeum Historii Polski przygotowało wystawę „Tadeusz Kościuszko – Człowiek Idei”.


Była to instalacja plenerowa, wykorzystująca nowoczesne środki wystawiennicze. Ikonografia, cytaty i teksty korespondowały z atrakcyjnymi rozwiązaniami graficznymi oraz multimediami. Można było zobaczyć między innymi pomniki i kopce poświęcone Naczelnikowi oraz znaki pieniężne z wielu krajów świata.

Na multimedialnych ekranach widzowie oglądali animacje bitew z udziałem Kościuszki i animację komputerową, prezentującą wizerunki Naczelnika będące dziełem artystów z XVIII i XIX wieku, oraz fragmenty fabularnego filmu o Kościuszce z 1938 roku.

Wizualnym znakiem rozpoznawczym wystawy była ponadtrzymetrowa rzeźba wyobrażająca głowę Tadeusza Kościuszki. W symboliczny sposób nawiązywała ona zarówno do antycznych bohaterów, jak i do głów prezydentów USA wykutych w masywie Mount Rushmore.

Wystawa „Tadeusz Kościuszko – Człowiek Idei” jest również dostępna w wersji internetowej na platformie Google Arts & Culture (www.wystawy.muzhp.pl).

Ekspozycję przygotowaną w wersji polsko-angielskiej można było oglądać w Warszawie od 10 do 30 września 2017 r. przy Krakowskim Przedmieściu, a od 4 października do 17 listopada 2017 r. przed gmachem głównym Narodowego Banku Polskiego na placu Powstańców Warszawy. W dniach 6 kwietnia – 11 listopada 2018 r. wystawa dostępna była w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu.

Ekspozycja została objęta honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego i dofinansowana ze środków MKiDN i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Partnerzy wystawy: Narodowy Bank Polski, Dom Spotkań z Historią, Ambasada Stanów Zjednoczonych, Ambasada Francji, Instytut Francuski oraz Ambasada Szwajcarii.