III Piknik Historyczny

Niesamowite atrakcje. Dzień pełen emocji. Wirtualne przenosiny
w lata 80. i 90. gdy odradzała się wolna Polska. Najnowsza historia naszego kraju – dla dzieci i dorosłych. Zabytkowe auta i Papamobile. To wszystko i o wiele więcej na III Pikniku Historycznym przygotowanym przez Muzeum Historii Polski w 20. rocznicę czerwcowych wyborów do Sejmu i Senatu w 1989.


6 czerwca 2009 r., godz. 11-21.00
Warszawa, park im. Rydza-Śmigłego (Ogrody Frascati, ul. Rozbrat)

RAMOWY PROGRAM III PIKNIKU HISTORYCZNEGO

Przestrzenna gra edukacyjna zapewni dużą dawkę wrażeń i radości, a przy okazji wiedzy na temat historii ostatnich 20 lat wolnej Polski. Doskonała lekcja historii i zabawa dla całej rodziny!
„79-89 droga do Senatu”. Jak zrobić tygodniowe zakupy, kiedy w sklepach są tylko puste półki? Czy wznoszenie kościoła to prosta sprawa? Gdzie była druga brama stoczni? Czy łatwo ogarnąć strajk? Karykatura – oficjalna czy z drugiego obiegu? Co można było napisać, a czego nie? Jak przeszkadzano Polakom w spotkaniach z papieżem? Dwa miasta, dwie Europy – która Wschodnia, która Zachodnia? Kto, gdzie siedział podczas obrad Okrągłego Stołu?


Gra „79-89 droga do Senatu” pomoże odpowiedzieć na te pytania. Dekada 1979-1989 zmieniła Polskę i Polaków. Choć działo się to zaledwie dwadzieścia lat temu, a świadkowie tamtych wydarzeń cały czas przechadzają się po ulicach, wiedza o tym czym był PRL nadal opiera się głównie na stereotypach.
Gra przenosi uczestnika w centrum wydarzeń – znane twarze, pojawiające się w dawnych kontekstach, znane miejsce w innych okolicznościach i na pozór proste czynności, jak zakupy, czy budowa według projektu stające się uciążliwym problemem.
9 spojrzeń na historię dekady i droga do Okrągłego Stołu, a później do wolnej Polski, której jednym z symboli stał się Senat. Cała gra kończy się właśnie głosowaniem w Senacie (w sali posiedzeń Senatu, przy użyciu senackiego systemu głosowań).
W grze mogą wziąć udział wszyscy i włączyć się do niej o każdej porze. Przewidujemy, iż w tegorocznej edycji gry weźmie udział około 5 tys. osób! Całość gry trwa ok. jednej godziny.


Multimedialny namiot Muzeum Historii Polski, w którym zaprezentujemy nowoczesne techniki wystawiennicze na miarę XXI wieku!
W multimedialnym namiocie MHP o powierzchni ponad 100 metrów kwadratowych będzie można poznać nowoczesne metody wystawiennicze. Goście będą mogli obejrzeć wizualizację Pawilonu Polskiego z Wystawy Paryskiej z 1925 roku, tzw. „Stół sztabowy”, czy też wykonać wirtualny lot nad dawnym lotniskiem mokotowskim. Można będzie również zobaczyć muzealia zamknięte w świecie 3D. Te „muzealia…”, to modele 3D elementów zbroi husarskiej które wyświetlą się po „podstawieniu” pod komputerowy czytnik specjalnego znacznika otrzymywanego przy wejściu. Jest ich kilkanaście rodzajów, a więc zabawa przednia gwarantowana. Organizatorzy zaproszą również do wzięcia udziału w specjalnym quizie z nagrodami!

Namiot Senatu, w którym będzie można wybrać najważniejsze dla ustroju Polski wydarzenie z lat 1989 – 2009.

Festiwal instytucji historyczno-kulturalnych to oferta edukacyjna i ciekawe prezentacje najciekawszych muzeów z całej Polski. Warszawiacy będą mieli niecodzienną okazję odwiedzić kilkadziesiąt placówek w 1 dzień!
Będzie można, też obejrzeć zabytkowe auta z epoki – m.in. Papamobile Star Papieża Jana Pawła II czy Peugot 604 (pancerne auto gen W. Jaruzelskiego).
Zwieńczeniem III Pikniku Historycznego będzie występ jednego z najbardziej znanych w Europie muzyków jazzowych - Michała Urbaniaka wraz z orkiestrą.

WSTĘP WOLNY!

Miejsce Pikniku: Warszawa, Park im. Rydza-Śmigłego (tzw. „Ogrody Frascati”), godz. 11:00 – 21:00.

Pobierz mapkęOrganizator:

Współorganizatorzy:
LOGO-oficjalne.jpglogonckrgb.jpglogo_zaczelo_się_w_Polsce.jpgRPWiM_logotyp.jpglogo_ECS.jpg

Partner Strategiczny:Partnerzy:

NAC.logo_RGB_.jpgTramwajeWarszawskie_web.jpgztm_web.jpgHonorowy patronat:

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski

Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Sponsorzy:
lazarski_logo_ok.jpgLOGO.jpgPatroni medialni:
tvplogo_jpg.jpgPR_euro_logo.jpg
stolica.JPGlogo_onetpl_kropka.jpg
logo_studencka.jpglogoNOWEfocusHistoria.jpg
logosy_empikcom.jpglogodziennik.jpg
cityinfotv_logo.jpgams_logo_nowa_czerwien.jpg
2009-05-22