O filmach

Pierwsza część First to Fight pokazuje filmy fabularne, dokumentalne i archiwalne. Ogromnym wkładem w zawartość przeglądu okazały się filmy archiwalne z lat 1939-1945 ze zbiorów Imperial War Museum.


Wiele z nich to bezcenne źródło informacji. Są one także wyjątkowym atutem przeglądu First to Fight, ponieważ niezwykle rzadko można je oglądać na ekranach. Są to produkcje brytyjskie nakręcone specjalnie na zamówienie Polskiego Rządu na Uchodźstwie w Londynie, ale również filmy stricte brytyjskie. W repertuarze pojawiają się dwa archiwalne filmy niemieckie, z czego jeden nakręcony na zamówienie nazistowskiego Ministerstwa Propagandy, a drugi autorstwa anonimowego niemieckiego żołnierza na zgliszczach Wtarszawy. Prezentowanych będzie również kilka dokumentów oraz fabuł, w tym produkcji polskiej, powstałych już po II wojnie światowej, a znajdujących się w zbiorach IWM.

Fabuły filmów przygotowanych ze strony polskiej osnute są na wydarzeniach związanych z wydarzeniami II wojny światowej i udziału w niej Polaków, m.in. z przebiegiem tzw. kampanii wrześniowej 1939 roku, a więc agresji Niemiec hitlerowskich na Polskę i jej heroicznej obrony przez polską armię (Westerplatte, …Gdziekolwiek jesteś panie prezydencie…) oraz z jednym z najtragiczniejszych momentów kampanii wrześniowej – zdradzieckim atakiem (bez wypowiedzenia wojny) wojsk sowieckich na wschodnie rubieże Rzeczpospolitej 17 września 1939 r., pod pozorem „ochrony ludności rosyjskiej i ukraińskiej”, a w rzeczywistości realizującym tajne porozumienie pomiędzy Stalinem i Hitlerem. Temat ten z oczywistych względów nie był w oficjalnym obiegu poruszany ani przez historyków, ani przez artystów w czasach Polski komunistycznej.

Dopiero w 1990 r. zrealizowany został Las katyński – dokument poświęcony zbrodni katyńskiej – wymordowaniu przez NKWD ok. 20 tysięcy oficerów polskiej armii, internowanych przez Rosjan, co było konsekwencją agresji Związku Radzieckiego na Polskę. Z kolei nakręcony w 1992 r. film Wszystko, co najważniejsze powstał na kanwie losów rodziny Aleksandra Wata, która po ucieczce we wrześniu 1939 r. z Warszawy na Wschód przed represjami ze strony Niemców, trafiła pod radziecką okupację i pomimo komunistycznych przekonań – doświadczyła więziennych i obozowych katuszy.

W części First to Fight pokazane zostaną również filmy osnute wokół akcji jednego z najsilniejszych w okupowanej Europie ruchów oporu – Polskiego Państwa Podziemnego (Akcja pod Arsenałem, Giuseppe w Warszawie) oraz dokumenty przedstawiające walkę Polaków na frontach całego świata, m.in.  Bitwa o Monte Cassino – dwuczęściowy dokument przybliżający jeden z największych sukcesów polskiego oręża w walce z Niemcami poza Polską, Bitwę o Anglię i Sekret Enigmy, film fabularny odsłaniający polski udział w złamaniu kodów szyfrujących niemiecką korespondencję wojenną, co jak wiadomo, miało duży wpływ na przebieg całej II wojny światowej.
2009-05-19